O'zbekiston iqtisodiyoti 2027-yilgacha MDHda eng yuqori o'sish sur'atlarini saqlab qoladi
BMT YaIMning barqaror o'sishini va bir qator iqtisodiy xatarlar saqlanib qolgan holda inflyatsiyaning pasayishini prognoz qilmoqda
BMTning «Jahon iqtisodiy ahvoli va istiqbollari – 2026» hisobotiga ko‘ra, O‘zbekiston iqtisodiyoti kelgusi uch yil ichida MDHda eng yuqori o‘sish sur’atlarini namoyish etadi. 2025-yil yakunlariga ko‘ra, mamlakat YaIM 7,3 foizga o‘sdi, bunga barqaror ichki talab, aholi daromadlarining o‘sishi va Xitoy bilan qo‘shma loyihalar, shu jumladan, keng ko‘lamli davlat investitsiyalari yordam berdi. 2026-yilda o‘sish 6,0 foiz, 2027-yilda esa 5,9 foiz darajasida bo‘lishi kutilmoqda, bu o‘rtacha mintaqaviy ko‘rsatkichlardan ancha yuqori.
Narx barqarorligi dinamikasi ham ijobiy: 2025-yilda inflyatsiya 9 foizni tashkil etdi, 2026–2027-yillarda esa mos ravishda 7,1 foiz va 5,8 foizgacha pasayishi prognoz qilinmoqda. Inflyatsiyaning sekinlashishi jahon oziq-ovqat va energiya narxlarining barqarorlashuvi, shuningdek, samarali pul-kredit siyosati bilan bog‘liq.
Tahlilchilar saqlanib qolayotgan zaifliklarni ta’kidlamoqda: iqtisodiyotning oltin jahon narxlariga bog‘liqligi, dengizga chiqish yo‘lining yo‘qligi sababli logistika cheklovlari va agrar sektorning ekstremal ob-havo sharoitlariga sezgirligi. Shunga qaramay, 2026-yilda MDH bo‘yicha o‘rtacha o‘sishning 2,2 foizgacha sekinlashishi fonida O‘zbekiston mintaqaviy lokomotiv bo‘lib qolmoqda, kelgusidagi taraqqiyot esa tarkibiy islohotlar, raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish va institutsional o‘zgarishlarga bog‘liq bo‘ladi.

Экономика Узбекистана сохранит одни из самых высоких темпов роста в СНГ до 2027 года
Согласно докладу ООН «Мировое экономическое положение и перспективы 2026», экономика Узбекистана в ближайшие три года будет демонстрировать одни из самых высоких темпов роста в СНГ. По итогам 2025 года ВВП страны вырос на 7,3%, чему способствовали устойчивый внутренний спрос, рост доходов населения и масштабные государственные инвестиции, включая совместные проекты с Китаем. В 2026 году рост ожидается на уровне 6,0%, в 2027 году — 5,9%, что значительно выше среднерегиональных показателей.
Динамика ценовой стабильности также положительная: инфляция в 2025 году составила 9%, а в 2026–2027 годах прогнозируется снижение до 7,1% и 5,8% соответственно. Замедление инфляции связывают со стабилизацией мировых цен на продовольствие и энергоносители, а также с эффективной денежно-кредитной политикой.
Аналитики отмечают сохраняющиеся уязвимости: зависимость экономики от мировых цен на золото, логистические ограничения из‑за отсутствия выхода к морю и чувствительность аграрного сектора к экстремальным погодным условиям. Тем не менее, на фоне замедления роста в среднем по СНГ до 2,2% в 2026 году, Узбекистан остаётся региональным локомотивом, а дальнейший прогресс будет зависеть от структурных реформ, развития цифровой экономики и институциональных преобразований.