O'zbekistonda Zamin Education Respublika inklyuziv IT-lageri bo'lib o'tdi
O'quvchilar va talabalar sun'iy intellekt, veb-ishlab chiqish, 3D-modellashtirish va robototexnikani o'zlashtirdilar
Zamin Education loyihasi doirasida gibrid formatda Respublika inklyuziv IT-lageri bo‘lib o‘tdi. Unda respublikaning barcha hududlaridan 150 nafar o‘quvchi va talaba besh kun davomida zamonaviy raqamli texnologiyalar sohasida chuqurlashtirilgan amaliy bilimlar oldi. Ishtirokchilar sun’iy intellektni qo‘llash asoslarini o‘rgandilar, veb-ishlab chiqishni o‘zlashtirdilar, 3D-modellashtirish, robototexnika va ularni IT-sohasidagi kelajakdagi professional faoliyatga tayyorlaydigan boshqa innovatsion yo‘nalishlar bilan shug‘ullandilar.
Onlayn formatda o‘quv seminarlari va mahorat darslariga qo‘shilgan 3000 dan ortiq talaba texnik tayyorgarlik darajasini oshirish uchun qo‘shimcha imkoniyatdan foydalanishdi. Interaktiv topshiriqlar va amaliy mashqlar tufayli ishtirokchilar nafaqat nazariy bilimlarni mustahkamladilar, balki real muammolarni hal qilish ko‘nikmalariga ham ega bo‘ldilar, bu esa ularning mehnat bozorida raqobatbardoshligini sezilarli darajada oshiradi.
Lagerning yakunlanishi o‘quvchilar va talabalarga professional rivojlanish va o‘zini o‘zi anglash uchun mustahkam zamin yaratdi. Olingan ko‘nikmalar ularning axborot texnologiyalari sohasidagi imkoniyatlarini kengaytiradi, muvaffaqiyatli martaba uchun istiqbollarni ochadi va mamlakat ichida ham, xalqaro miqyosda ham innovatsion loyihalarda ishtirok etadi va raqamli sanoatda malakali mutaxassislarning yangi avlodini shakllantiradi.

В Узбекистане прошёл Республиканский инклюзивный IT-лагерь Zamin Education
Школьники и студенты осваивали искусственный интеллект, веб-разработку, 3D-моделирование и робототехнику
В рамках проекта Zamin Education в гибридном формате состоялся Республиканский инклюзивный IT-лагерь, где в течение пяти дней 150 школьников и студентов со всех регионов республики получали углублённые практические знания в сфере современных цифровых технологий. Участники изучали основы применения искусственного интеллекта, осваивали веб-разработку, занимались 3D-моделированием, робототехникой и другими инновационными направлениями, готовящими их к будущей профессиональной деятельности в IT-сфере.
Дополнительной возможностью повысить уровень технической подготовки воспользовались более 3 000 учащихся, которые присоединились к обучающим семинарам и мастер-классам в онлайн-формате. Благодаря интерактивным заданиям и практическим упражнениям участники не только закрепляли теоретические знания, но и получали навыки решения реальных задач, что существенно повышает их конкурентоспособность на рынке труда.
Завершение лагеря дало школьникам и студентам прочную основу для профессионального развития и самореализации. Полученные навыки расширяют их возможности в сфере информационных технологий, открывают перспективы для успешной карьеры и участия в инновационных проектах как внутри страны, так и на международном уровне, формируя новое поколение квалифицированных специалистов в цифровой индустрии.