O'zbekistonda energiya tejovchi texnologiyalar uylarni egallamoqda
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi O‘zbekiston uylarida energiya samaradorligi bo‘yicha yechimlarning ommaviy joriy etilishi haqida xabar berdi. Eng ommabop amaliyot yoritishni LEDga almashtirish bo‘ldi — oilalarning 87 foizi allaqachon LED-lampalarga o‘tgan, Qoraqalpog‘iston, Xorazm, Navoiy va Toshkent viloyatlarida bu ko‘rsatkich 90% dan oshadi. Bundan tashqari, uy xo‘jaliklarining 44 foizi deraza va eshiklarning issiqlik izolyatsiyasini yaxshiladi, 31 foizi esa energiya tejovchi maishiy texnika sotib oldi, ayniqsa Jizzax, Navoiy viloyatlari va Qoraqalpog‘iston Respublikasida faol.
Qayta tiklanadigan energiyaga qiziqish ortib bormoqda: oilalarning yarmidan ko‘pi quyosh panellari yordamida elektr energiyasini ishlab chiqarishni kengaytirishga tayyorligini bildirdi, ularning potentsial bozori 2,3 milliard dollardan ortiq summaga 1,9 million uy xo‘jaligini qamrab oladi.
Ekspertlarning taʼkidlashicha, binolarni modernizatsiya qilish, jumladan, devorlarni izolyatsiya qilish, eshik va derazalarni almashtirish, shuningdek, isitish tizimlarini yangilash yiliga 60 million dollardan ortiq mablag‘ni tejash imkonini beradi. Xuddi shunday salohiyat ijtimoiy muassasalar, maktablar va tibbiyot muassasalari uchun ham mavjud bo‘lib, u yerda energiya samaradorligiga investitsiyalar energiya iste’molini 20-50% ga kamaytirishi mumkin, bu esa yiliga 7,1 milliard kVt·soatgacha tejashga teng.

Energy-Saving Technologies Are Taking Over Homes in Uzbekistan
The Center for Economic Research and Reforms reported on the widespread adoption of energy-efficient solutions in Uzbek homes. The most popular practice has been replacing lighting with LED lighting — 87% of families have already switched to LED lamps, and in Karakalpakstan, Khorezm, Navoi, and Tashkent regions, this share exceeds 90%. In addition, 44% of households have improved the thermal insulation of windows and doors, and 31% have purchased energy-efficient household appliances, especially actively in Jizzakh, Navoi regions, and the Republic of Karakalpakstan.
Interest in renewable energy is growing: more than half of families have expressed their willingness to expand electricity generation using solar panels, the potential market for which covers 1.9 million households worth more than $2.3 billion.
Experts note that the modernization of buildings, including insulation of walls, replacement of doors and windows, as well as updating heating systems, can save more than $60 million per year. A similar potential exists for social institutions, schools, and medical facilities, where investments in energy efficiency can reduce energy consumption by 20–50%, which is equivalent to savings of up to 7.1 billion kWh per year.