Regulyator prudensial me'yorlar va moliyaviy monitoring talablari buzilganini aniqladi
2025-yil dekabr oyida O‘zbekiston Markaziy bankining Bank nazorati qo‘mitasi kredit tashkilotlari faoliyati bilan bog‘liq 45 ta masalani ko‘rib chiqish uchun oltita yig‘ilish o‘tkazdi. Muhokamalarning asosiy qismi ro‘yxatga olish va litsenziyalash, shuningdek, bozor ishtirokchilarining moliyaviy ahvolini baholashga qaratildi. Tekshiruvlar natijasida regulyator bir qator banklar va bank bo‘lmagan tuzilmalarga nisbatan ta’sir choralarini qo‘lladi.
Yig‘ilishlar davomida kredit tashkilotlarining ustavlariga kiritilgan o‘zgartirishlar, yangi mikromoliya va kredit kompaniyalarini ro‘yxatga olish, banklar kapitalidagi ulushlarga egalik qilishga ruxsat berish, «tartibga solinadigan litsenziya» doirasida ishlash, shuningdek, tijorat banklarining rahbar xodimlari va asosiy xodimlarini tasdiqlash masalalari ko‘rib chiqildi. Inspeksiya natijalari va normativ talablarga rioya etilishi alohida e’tiborga olindi.
Nazorat natijalariga ko‘ra, 10 ta bank va bitta mikromoliya tashkilotiga jarima solindi. Bunga prudensial me’yorlar, Markaziy bank qonunchiligi talablari, shuningdek, daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurollarini tarqatishga qarshi kurash qoidalarini buzish asos bo‘ldi.

ЦБ взялся за банки: в Узбекистане оштрафовали сразу 11 финансовых организаций
В декабре 2025 года Комитет банковского надзора Центрального банка Узбекистана провёл шесть заседаний, на которых рассмотрел 45 вопросов, связанных с деятельностью кредитных организаций. Основная часть обсуждений касалась регистрации и лицензирования, а также оценки финансового состояния участников рынка. По итогам проверок регулятор применил меры воздействия к ряду банков и небанковских структур.
В ходе заседаний рассматривались изменения в уставах кредитных организаций, постановка на учёт новых микрофинансовых и кредитных компаний, выдача разрешений на владение долями в капитале банков, работа в рамках «регулируемой лицензии», а также утверждение руководящего состава и ключевых сотрудников коммерческих банков. Отдельное внимание уделялось результатам инспекций и соблюдению нормативных требований.
По итогам контроля штрафные санкции были наложены на 10 банков и одну микрофинансовую организацию. Основанием стали нарушения пруденциальных норм, требований законодательства Центрального банка, а также правил по противодействию легализации доходов, финансированию терроризма и распространению оружия массового поражения.