Numbeo xalqaro tahlil platformasi reytingiga ko‘ra, O‘zbekiston yashash xarajatlari bo‘yicha 155 ta davlat orasida 138-o‘rinni egalladi. Respublikada yashash narxi indeksi 27,3 punktni tashkil etadi — bu dunyodagi eng past ko‘rsatkichlardan biri. Taqqoslash uchun, Nyu-York 100 ballga teng deb qabul qilingan va ko‘rsatkich qanchalik past bo‘lsa, uy-joy, xizmatlar va kundalik xarajatlar shunchalik arzon bo‘ladi.
Arzon narxlar deyarli barcha toifalarda seziladi: uy-joy ijarasi (indeks 12,2), ijara bilan umumiy xarajatlar (20,6), oziq-ovqat (30,1) va restoranlar (23). Shu bilan birga, aholining xarid qobiliyati indeksi — 47,8, bu fuqarolarning daromadlari kundalik xarajatlarni qanchalik qoplayotganini aks ettiradi.
Markaziy Osiyoda vaziyat shunga o‘xshash: Qozog‘iston 128-o‘rinni, Tojikiston — 136-o‘rinni, Qirg‘iziston — 140-o‘rinni egalladi. Yashashning arzonligi mintaqani sayyohlar va yashash uchun byudjet yo‘nalishlarini qidirayotganlar uchun jozibador qiladi.

Согласно рейтингу международной аналитической платформы Numbeo, Узбекистан занял 138-е место среди 155 стран по уровню расходов на проживание. Индекс стоимости жизни в республике составляет 27,3 пункта — один из самых низких в мире. Для сравнения, Нью-Йорк принят за 100 баллов, и чем ниже показатель, тем дешевле обходится жилье, услуги и повседневные расходы.
Низкие цены заметны практически во всех категориях: аренда жилья (индекс 12,2), общие расходы с учетом аренды (20,6), продукты питания (30,1) и рестораны (23). При этом индекс покупательной способности населения — 47,8, что отражает, насколько доходы граждан покрывают повседневные расходы.
В Центральной Азии ситуация похожая: Казахстан занял 128-е место, Таджикистан — 136-е, Кыргызстан — 140-е. Дешевизна жизни делает регион привлекательным для туристов и тех, кто ищет бюджетные направления для проживания.