Numbeo xalqaro tahlil platformasi reytingiga ko‘ra, O‘zbekiston yashash xarajatlari bo‘yicha 155 ta davlat orasida 138-o‘rinni egalladi. Respublikada yashash narxi indeksi 27,3 punktni tashkil etadi — bu dunyodagi eng past ko‘rsatkichlardan biri. Taqqoslash uchun, Nyu-York 100 ballga teng deb qabul qilingan va ko‘rsatkich qanchalik past bo‘lsa, uy-joy, xizmatlar va kundalik xarajatlar shunchalik arzon bo‘ladi.
Arzon narxlar deyarli barcha toifalarda seziladi: uy-joy ijarasi (indeks 12,2), ijara bilan umumiy xarajatlar (20,6), oziq-ovqat (30,1) va restoranlar (23). Shu bilan birga, aholining xarid qobiliyati indeksi — 47,8, bu fuqarolarning daromadlari kundalik xarajatlarni qanchalik qoplayotganini aks ettiradi.
Markaziy Osiyoda vaziyat shunga o‘xshash: Qozog‘iston 128-o‘rinni, Tojikiston — 136-o‘rinni, Qirg‘iziston — 140-o‘rinni egalladi. Yashashning arzonligi mintaqani sayyohlar va yashash uchun byudjet yo‘nalishlarini qidirayotganlar uchun jozibador qiladi.

According to the ranking of the international analytical platform Numbeo, Uzbekistan ranked 138th among 155 countries in terms of living expenses. The cost of living index in the republic is 27.3 points — one of the lowest in the world. For comparison, New York is taken as 100 points, and the lower the indicator, the cheaper housing, services and daily expenses are.
Low prices are noticeable in almost all categories: rent (index 12.2), total expenses including rent (20.6), food (30.1) and restaurants (23). At the same time, the purchasing power index of the population is 47.8, which reflects how much the income of citizens covers daily expenses.
The situation is similar in Central Asia: Kazakhstan took 128th place, Tajikistan — 136th, Kyrgyzstan — 140th. The cheapness of life makes the region attractive for tourists and those looking for budget destinations to live in.