O'zbekiston Apple Pay va Google Pay uchun eshiklarni ochmoqda
20-yanvar kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasi «Shaxsiy ma’lumotlar to‘g‘risida»gi qonunga o‘zgartishlarni birinchi o‘qishda ma’qulladi, bu esa Apple Pay va Google Pay kabi xalqaro to‘lov tizimlarining rasmiy ishga tushirilishiga yo‘l ochadi. Yangiliklar xavfsizlik standartlariga qat’iy rioya qilgan holda ma’lumotlarning bir qismini chet elda saqlash imkonini beradi, bu esa global moliyaviy xizmatlar uchun avvalgi to‘siqlarni bartaraf etadi.
Endi millionlab fuqarolar va sayyohlar smartfonlar va aqlli soatlar yordamida kontaktlarsiz xarid qilishlari mumkin bo'ladi. Apple Pay iPhone va Apple Watch orqali ma'lumotlarni shifrlash va Face ID/Touch ID himoyasi bilan tezkor to'lovlarni ta'minlaydi, Google Pay esa Android qurilmalari egalariga smartfonni terminalga tekkizish orqali to'lash imkonini beradi.
Qonun loyihasi allaqachon Senatga yuborilgan va u kuchga kirgandan so'ng, mamlakat aholisi plastik kartalar haqida unutishi mumkin: faqat smartfon kifoya. Ushbu yangilik nafaqat kundalik hisob-kitoblarni soddalashtiradi, balki O'zbekistonni butun mamlakat bo'ylab odatiy raqamli to'lov usullaridan foydalanishga tayyor bo'lgan sayyohlar uchun yanada jozibali qiladi.

Узбекистан открывает двери для Apple Pay и Google Pay
20 января Законодательная палата Олий Мажлиса в первом чтении одобрила изменения в закон «О персональных данных», которые прокладывают путь для официального запуска международных платежных систем, включая Apple Pay и Google Pay. Нововведения позволят хранить часть данных за рубежом при строгом соблюдении стандартов безопасности, что устранит прежние барьеры для глобальных финансовых сервисов.
Теперь миллионы граждан и туристов смогут оплачивать покупки бесконтактно с помощью смартфонов и умных часов. Apple Pay обеспечивает быстрые платежи через iPhone и Apple Watch с шифрованием данных и защитой Face ID/Touch ID, а Google Pay позволяет владельцам Android-устройств расплачиваться касанием смартфона к терминалу.
Законопроект уже направлен в Сенат, и после его вступления в силу жители страны смогут забыть о пластиковых картах: достаточно смартфона. Это нововведение не только упрощает повседневные расчёты, но и делает Узбекистан более привлекательным для туристов, готовых использовать привычные цифровые способы оплаты по всей стране.