20-yanvar kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasi «Shaxsiy ma’lumotlar to‘g‘risida»gi qonunga o‘zgartishlarni birinchi o‘qishda ma’qulladi, bu esa Apple Pay va Google Pay kabi xalqaro to‘lov tizimlarining rasmiy ishga tushirilishiga yo‘l ochadi. Yangiliklar xavfsizlik standartlariga qat’iy rioya qilgan holda ma’lumotlarning bir qismini chet elda saqlash imkonini beradi, bu esa global moliyaviy xizmatlar uchun avvalgi to‘siqlarni bartaraf etadi.
Endi millionlab fuqarolar va sayyohlar smartfonlar va aqlli soatlar yordamida kontaktlarsiz xarid qilishlari mumkin bo'ladi. Apple Pay iPhone va Apple Watch orqali ma'lumotlarni shifrlash va Face ID/Touch ID himoyasi bilan tezkor to'lovlarni ta'minlaydi, Google Pay esa Android qurilmalari egalariga smartfonni terminalga tekkizish orqali to'lash imkonini beradi.
Qonun loyihasi allaqachon Senatga yuborilgan va u kuchga kirgandan so'ng, mamlakat aholisi plastik kartalar haqida unutishi mumkin: faqat smartfon kifoya. Ushbu yangilik nafaqat kundalik hisob-kitoblarni soddalashtiradi, balki O'zbekistonni butun mamlakat bo'ylab odatiy raqamli to'lov usullaridan foydalanishga tayyor bo'lgan sayyohlar uchun yanada jozibali qiladi.

On January 20, the Legislative Chamber of the Oliy Majlis approved in the first reading amendments to the law "On Personal Data," paving the way for the official launch of international payment systems, including Apple Pay and Google Pay. The innovations will allow storing some data abroad while strictly adhering to security standards, which will remove previous barriers for global financial services.
Now, millions of citizens and tourists will be able to make contactless payments using smartphones and smartwatches. Apple Pay enables fast payments via iPhone and Apple Watch with data encryption and Face ID/Touch ID protection, while Google Pay allows Android device owners to pay by tapping their smartphone to a terminal.
The bill has already been sent to the Senate, and after it comes into force, residents of the country will be able to forget about plastic cards: a smartphone will be enough. This innovation not only simplifies everyday transactions but also makes Uzbekistan more attractive to tourists who are ready to use familiar digital payment methods throughout the country.