O‘zbekistonda 903 ta "qiyin" mahallada har biri 300 kVt quvvatga ega bo‘lgan kichik quyosh elektr stansiyalarini qurish rejalashtirilgan. Bu haqda prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan 2026-yilda kambag‘allikni qisqartirish va aholi bandligini ta’minlash masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilishda ma’lum qilindi. Ushbu hududlarni iqtisodiy rivojlantirish uchun asos sifatida ularni barqaror elektr bilan ta’minlash asosiy ustuvor vazifalardan biri sifatida belgilandi.
Stansiyalar mahallalarga bepul aktiv sifatida topshiriladi. Ishlab chiqarilgan "yashil" energiya hisobiga har bir mahalla 400–500 million so‘m miqdorida qo‘shimcha daromad olishi mumkin. Ushbu mablag‘larni uylarni energiya tejovchi ta’mirlashga, elektr energiyasi xarajatlarini kamaytirishga va aholi turmush sifatini yaxshilashga qaratilgan boshqa "yashil" tashabbuslarni amalga oshirishga yo‘naltirish rejalashtirilgan.
Shu bilan birga, hukumat mahallalar qiyofasini yangilash niyatida. Bosh rejalarni ishlab chiqishga Fransiya, Buyuk Britaniya, Ispaniya va Turkiya mutaxassislari, shuningdek, O‘zbekiston arxitektura oliy o‘quv yurtlari talabalari jalb etilmoqda. Ular uchun tanlov e’lon qilinadi, eng yaxshi loyihalar 100 million so‘mdan mukofotlanadi. Bunday yondashuv bir vaqtning o‘zida hududlarni rivojlantirish, yosh arxitektorlarni tayyorlash va "qiyin" hududlarda barqaror daromad manbalarini shakllantirish vazifalarini hal qilishi kerak.

В Узбекистане в 903 «трудных» махаллях планируется строительство малых солнечных электростанций мощностью 300 кВт каждая. Об этом было заявлено на совещании под председательством президента Шавката Мирзиёева, посвящённом задачам по сокращению бедности и обеспечению занятости населения в 2026 году. Одним из ключевых приоритетов названо стабильное электроснабжение таких территорий как основа для экономического развития.
Станции будут переданы махаллям в качестве безвозмездного актива. За счёт вырабатываемой «зелёной» энергии каждая махалля сможет получать дополнительный доход в размере 400–500 млн сумов. Эти средства планируется направлять на энергоэффективный ремонт домов, снижение расходов на электроэнергию и реализацию других «зелёных» инициатив, направленных на повышение качества жизни населения.
Параллельно власти намерены обновить облик махаллей. К разработке генеральных планов привлекаются специалисты из Франции, Великобритании, Испании и Турции, а также студенты архитектурных вузов Узбекистана. Для них будет объявлен конкурс, а лучшие проекты получат по 100 млн сумов. Такой подход должен одновременно решить задачи развития территорий, подготовки молодых архитекторов и формирования устойчивых источников дохода в «трудных» районах.