O‘zbekistonda 903 ta "qiyin" mahallada har biri 300 kVt quvvatga ega bo‘lgan kichik quyosh elektr stansiyalarini qurish rejalashtirilgan. Bu haqda prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan 2026-yilda kambag‘allikni qisqartirish va aholi bandligini ta’minlash masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilishda ma’lum qilindi. Ushbu hududlarni iqtisodiy rivojlantirish uchun asos sifatida ularni barqaror elektr bilan ta’minlash asosiy ustuvor vazifalardan biri sifatida belgilandi.
Stansiyalar mahallalarga bepul aktiv sifatida topshiriladi. Ishlab chiqarilgan "yashil" energiya hisobiga har bir mahalla 400–500 million so‘m miqdorida qo‘shimcha daromad olishi mumkin. Ushbu mablag‘larni uylarni energiya tejovchi ta’mirlashga, elektr energiyasi xarajatlarini kamaytirishga va aholi turmush sifatini yaxshilashga qaratilgan boshqa "yashil" tashabbuslarni amalga oshirishga yo‘naltirish rejalashtirilgan.
Shu bilan birga, hukumat mahallalar qiyofasini yangilash niyatida. Bosh rejalarni ishlab chiqishga Fransiya, Buyuk Britaniya, Ispaniya va Turkiya mutaxassislari, shuningdek, O‘zbekiston arxitektura oliy o‘quv yurtlari talabalari jalb etilmoqda. Ular uchun tanlov e’lon qilinadi, eng yaxshi loyihalar 100 million so‘mdan mukofotlanadi. Bunday yondashuv bir vaqtning o‘zida hududlarni rivojlantirish, yosh arxitektorlarni tayyorlash va "qiyin" hududlarda barqaror daromad manbalarini shakllantirish vazifalarini hal qilishi kerak.

In Uzbekistan, the construction of small solar power plants with a capacity of 300 kW each is planned in 903 "difficult" neighborhoods. This was announced at a meeting chaired by President Shavkat Mirziyoyev, dedicated to the tasks of reducing poverty and ensuring employment in 2026. One of the key priorities is stable power supply to such territories as a basis for economic development.
The stations will be transferred to the neighborhoods as a grant asset. Through the generated "green" energy, each neighborhood will be able to receive additional income in the amount of 400–500 million soums. These funds are planned to be directed towards energy-efficient home repairs, reducing electricity costs, and implementing other "green" initiatives aimed at improving the quality of life of the population.
In parallel, the authorities intend to update the appearance of the neighborhoods. Specialists from France, Great Britain, Spain, and Turkey, as well as students from architectural universities in Uzbekistan, are being involved in the development of general plans. A competition will be announced for them, and the best projects will receive 100 million soums each. This approach should simultaneously solve the problems of territorial development, training of young architects, and the formation of sustainable sources of income in "difficult" areas.