O‘zbekistonda «Kurchatov instituti» Milliy tadqiqot markazining filiali ochilishi rejalashtirilgan. U Respublika Fanlar akademiyasining Yadro fizikasi instituti bazasida tashkil etiladi. Bu haqda Toshkent — Moskva videokonferensiyasi davomida ma’lum bo‘ldi. Tadbir Sputnik O‘zbekiston matbuot markazi tomonidan atom sanoati uchun mutaxassislar tayyorlashga bag‘ishlab tashkil etildi.
Shu bilan birga, Kurchatov institutining laboratoriyalari Milliy yadro tadqiqot universiteti Toshkent filiali bazasida ham paydo bo‘ladi. «Kurchatov instituti» Milliy tadqiqot markazi vitse-prezidenti Aleksandr Blagovning ta’kidlashicha, umumiy ilmiy meros va o‘xshash ta’limiy yondashuvlar hamkorlikni kengaytirish uchun qulay sharoit yaratadi, shu jumladan, ilmiy-texnikaviy hamkorlikning uzoq muddatli strategiyasini shakllantirish imkonini beradi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Atom energetikasi agentligida atom energetikasi sanoatning asosiy tarmoqlaridan biriga aylanayotgani ta’kidlandi. Mutasaddi bo‘lim boshlig‘i Davran Isanbekovning so‘zlariga ko‘ra, kadrlarga talab nafaqat yadro texnologiyalari va energetika sohasida, balki IT, robototexnika va avtomatlashtirish kabi qo‘shni sohalarda ham o‘sib bormoqda.
Bugungi kunda Milliy yadro tadqiqot universiteti Toshkent filiali 160 nafar mutaxassis tayyorladi. 2030-yilga kelib universitet yadro texnologiyalari va energetika bilan bog‘liq yo‘nalishlarda 300 dan ortiq talabani o‘qitishni rejalashtirmoqda. Amaliy mashg‘ulotlar amaldagi atom stansiyalarida, jumladan, Novovoronej AESda o‘tkaziladi.
Bundan tashqari, 2026-yil fevral oyida «O‘zatom» agentligi ko‘magida filial bazasida maktab o‘quvchilari uchun birinchi qishki maktab ishga tushiriladi. Universitetda, shuningdek, amaliyotga va murabbiylikka e’tibor qaratilgan muhandislik maktabi faoliyat yuritadi, bu esa talabalarga sanoat va yuqori texnologiyali sohalarda talab qilinadigan amaliy ko‘nikmalarni olish imkonini beradi.

В Узбекистане планируют открыть филиал Национального исследовательского центра «Курчатовский институт». Он будет создан на базе Института ядерной физики Академии наук республики. О планах стало известно во время видеомоста Ташкент — Москва, организованного пресс-центром Sputnik Узбекистан и посвящённого подготовке специалистов для атомной отрасли.
Параллельно с этим лаборатории Курчатовского института появятся и на базе Ташкентского филиала НИЯУ МИФИ. Как отметил вице-президент НИЦ «Курчатовский институт» Александр Благов, общее научное наследие и схожие образовательные подходы создают благоприятные условия для расширения сотрудничества, включая формирование долгосрочной стратегии научно-технического взаимодействия.
В Агентстве по атомной энергии при Кабинете Министров Узбекистана подчеркнули, что атомная энергетика становится одной из ключевых отраслей промышленности. По словам начальника профильного отдела Даврана Исанбекова, спрос на кадры растёт не только в ядерных технологиях и энергетике, но и в смежных сферах — IT, робототехнике и автоматизации.
На сегодняшний день Ташкентский филиал НИЯУ МИФИ уже подготовил 160 специалистов. К 2030 году вуз планирует обучить более 300 студентов по направлениям, связанным с ядерными технологиями и энергетикой. Практическая подготовка проходит на действующих атомных станциях, включая Нововоронежскую АЭС.
Кроме того, в феврале 2026 года при поддержке агентства «Узатом» на базе филиала стартует первая зимняя школа для школьников. В университете также работает инженерная школа с упором на практику и наставничество, что позволяет студентам получать прикладные навыки, востребованные в промышленности и высокотехнологичных отраслях.