Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Enterprise Uzbekistan xalqaro raqamli texnologiyalar markazi uchun qonunchilik bazasini ishlab chiqishni tezlashtirishni topshirdi. Tegishli vazifa 20-yanvar kuni raqamli sohani 2026-yilgacha rivojlantirish yakunlari va ustuvorliklari taqdimotidan soʻng qoʻyildi. Hukumat yangi huquqiy rejim xorijiy IT-kompaniyalari va investitsiyalarni mamlakatning texnologiya sektoriga tezroq jalb qilish imkonini beradi, deb umid qilmoqda.
Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatovning soʻzlariga koʻra, prezident xorijiy rezidentlar uchun qoʻshimcha imtiyozlar yaratuvchi alohida qonunni qisqa vaqt ichida tayyorlashni talab qilgan. Shu bilan birga, davlat rahbari sunʼiy intellekt sohasidagi qonunchilikni takomillashtirishni — asosiy tushunchalar, sunʼiy intellektni qoʻllash qoidalari va suiisteʼmolliklarning oldini olish mexanizmlarini belgilashni topshirdi.
Enterprise Uzbekistan 2025-yil noyabr oyida tashkil etilgan boʻlib, IT Park Uzbekistan bazasida Angliya va Uels qonunlari hamda xalqaro moliya markazlari standartlariga asoslangan maxsus huquqiy rejim asosida faoliyat yuritadi. Rezidentlar dasturiy taʼminot, videooʻyinlar va AI yechimlarini ishlab chiqishi, konsalting va masofaviy xizmatlar koʻrsatishi, maʼlumotlar va IT-taʼlim bilan ishlashi mumkin. Markazni boshqarish prezident boshchiligidagi maxsus kengashga yuklatiladi, markazning oʻzi esa xorijiy investorlarga huquqlarni himoya qilish, venchur kapitaliga kirish va xalqaro bozorlarga chiqishni taʼminlashi kerak.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поручил ускорить разработку законодательной базы для Международного центра цифровых технологий Enterprise Uzbekistan. Соответствующая задача была поставлена 20 января после презентации итогов и приоритетов развития цифровой сферы на 2026 год. Власти рассчитывают, что новый правовой режим позволит быстрее привлекать зарубежные IT-компании и инвестиции в технологический сектор страны.
Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов сообщил, что президент потребовал в сжатые сроки подготовить отдельный закон, создающий дополнительные стимулы для иностранных резидентов. Параллельно глава государства поручил доработать законодательство в области искусственного интеллекта — закрепить базовые понятия, правила применения ИИ и механизмы предотвращения злоупотреблений.
Enterprise Uzbekistan был создан в ноябре 2025 года и будет работать на базе IT Park Uzbekistan по специальному правовому режиму, основанному на нормах Англии и Уэльса и стандартах международных финансовых центров. Резиденты смогут разрабатывать ПО, видеоигры и ИИ-решения, оказывать консалтинговые и дистанционные услуги, работать с данными и IT-образованием. Управление центром возложат на специальный совет во главе с президентом, а сам центр должен обеспечить иностранным инвесторам защиту прав, доступ к венчурному капиталу и выход на международные рынки.