Statistika agentligining dastlabki ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekistonning yalpi ichki mahsuloti 2025-yilda 7,7 foizga o‘sib, 1 849,7 trillion so‘mni tashkil etdi, bu yilgi o‘rtacha kurs bo‘yicha 147,08 milliard dollarga teng. Aholi jon boshiga ko‘rsatkich 48,4 million so‘m yoki 3 846 dollarga yetdi. O‘sishga asosiy hissa xizmat ko‘rsatish sohasi tomonidan qo‘shildi, u 8,5 foizga o‘sdi, ayniqsa savdo, turar joy va ovqatlanish xizmatlari (+12%) hamda transport, saqlash, axborot va aloqa (+14,5%) tez sur’atlar bilan rivojlandi.
Sanoat ishlab chiqarishi 6,8 foizga o‘sdi, bunda qayta ishlash sanoati 7,7 foiz o‘sish ko‘rsatdi, shu jumladan elektr uskunalarini ishlab chiqarish 20,4 foizga va boshqa tayyor mahsulotlar deyarli ikki barobar ko‘paydi. Neft va gaz qazib olish 3,8 foizga, kimyo mahsulotlari esa 7,5 foizga kamaydi. Qishloq, o‘rmon va baliq xo‘jaligi 4,4 foizga o‘sdi, xususan paxta (+25,4%), poliz ekinlari (+16,2%), g‘alla (+13%) va tuxum (+7%). Qurilish ishlari hajmi 14,2 foizga o‘sib, 313,9 trillion so‘mga yetdi.
Iste’mol sektorida inflyatsiya 7,3 foizga tushdi, asosiy kapitalga investitsiyalar esa 10,5 foizga o‘sib, 591,1 trillion so‘mni tashkil etdi, bunda to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar ulushi 40,5 foizni tashkil etdi va 46,9 foizga o‘sdi. Chakana savdo aylanmasi 482,4 trillion so‘mga yetdi, sotuvlarning deyarli to‘rtdan uch qismi kichik biznesga to‘g‘ri keldi. Tashqi savdo aylanmasi 20,7 foizga o‘sib, 81,2 milliard dollarni tashkil etdi: eksport 24 foizga o‘sib, 33,8 milliard dollarga, import esa 18,5 foizga o‘sib, 47,4 milliard dollarga yetdi.

According to preliminary data from the National Statistics Committee, Uzbekistan's gross domestic product grew by 7.7% in 2025, amounting to 1,849.7 trillion soums, which corresponds to $147.08 billion at the average annual exchange rate. The per capita figure reached 48.4 million soums, or $3,846. The main contribution to the growth came from the service sector, which increased by 8.5%, with trade, accommodation and food services (+12%), and transport, storage, information and communication (+14.5%) developing particularly rapidly.
Industrial production increased by 6.8%, with the manufacturing industry showing a growth of 7.7%, including an increase in the production of electrical equipment by 20.4% and other finished products almost doubled. Oil and gas production decreased by 3.8%, and chemical products fell by 7.5%. Agriculture, forestry and fisheries added 4.4%, in particular cotton (+25.4%), melons (+16.2%), grain (+13%) and eggs (+7%). The volume of construction work increased by 14.2%, reaching 313.9 trillion soums.
Inflation in the consumer sector decreased to 7.3%, and investments in fixed assets increased by 10.5% to 591.1 trillion soums, with the share of direct foreign investment amounting to 40.5% with an increase of 46.9%. Retail trade reached 482.4 trillion soums, with small businesses accounting for almost three-quarters of sales. Foreign trade turnover increased by 20.7% to $81.2 billion: exports increased by 24% to $33.8 billion, imports by 18.5% to $47.4 billion.