O'zbekiston Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Laziz Kudratov Air Products kompaniyasining Yevropa va Afrika mintaqalari bo'yicha prezidenti Ivo Bols bilan uchrashuv o'tkazdi. Tomonlar mamlakat iqtisodiyoti va texnologiyalarini rivojlantirishga qaratilgan qo'shma loyihalar va yangi investitsiya tashabbuslarining joriy holatini muhokama qildilar.
Qarshi shahrida American Makerspace innovatsion ta'lim platformasini ishga tushirishga alohida e'tibor qaratildi. Loyiha STEAM yo'nalishlarini rivojlantirishga qaratilgan bo'lib, yoshlarda amaliy muhandislik ko'nikmalarini shakllantirish, shuningdek, zamonaviy global iqtisodiyotda talab qilinadigan kreativ va tanqidiy fikrlashni rivojlantirishni nazarda tutadi.
Muzokaralar yakunida tomonlar strategik sheriklikni yanada kengaytirishdan o'zaro manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar. Uchrashuv ishtirokchilarining fikriga ko'ra, yangi tashabbuslarni amalga oshirish O'zbekistonning barqaror iqtisodiy o'sishiga va uning texnologik salohiyatini mustahkamlashga yordam berishi kerak.

Глава Министерства инвестиций и внешней торговли Узбекистана Лазиз Кудратов провёл встречу с президентом по регионам Европы и Африки компании Air Products Иво Болсом. Стороны обсудили текущее состояние совместных проектов и возможные новые инвестиционные инициативы, направленные на развитие экономики и технологий в стране.
Отдельное внимание было уделено запуску инновационной образовательной площадки American Makerspace в Карши. Проект ориентирован на развитие STEAM-направлений и предполагает формирование у молодёжи практических инженерных навыков, а также развитие креативного и критического мышления, востребованного в современной глобальной экономике.
По итогам переговоров стороны подтвердили взаимную заинтересованность в дальнейшем расширении стратегического партнёрства. Реализация новых инициатив, по мнению участников встречи, должна способствовать устойчивому экономическому росту Узбекистана и укреплению его технологического потенциала.