Uzbekistan Airways aviakompaniyasi o‘z tarixidagi eng yirik kelishuv – 22 ta keng fyuzelyajli Boeing 787-9 Dreamliner samolyotini yetkazib berishni e’lon qildi. Samolyotlar har yili uch-to‘rtta partiyadan yetkazib beriladi va parkni yangilash to‘rt yil ichida yakunlanishi rejalashtirilgan. Dastlab sakkizta mashina haqida gap bor edi, keyin texnik talablar va xizmat ko‘rsatish shartlari kelishilgandan so‘ng shartnoma 22 taga kengaytirildi.
Aviakompaniya rahbari Shuxrat Xudoyqulovning so‘zlariga ko‘ra, uzoq masofali parkni yangilash xalqaro yo‘nalishlar tarmog‘ining kengayishi fonida zaruratga aylandi. Amaldagi samolyotlar ishlatilishda davom etmoqda, ammo yangi samolyotlar parkni yangilashni tezlashtirish va parvozlarning qulayligi va tejamkorligini oshirish imkonini beradi. AQSh prezidenti Donald Trampning so‘zlariga ko‘ra, shartnoma 8 milliard dollardan ortiq baholanmoqda, shu bilan birga aviakompaniya o‘zining moliyaviy barqarorligini ta’kidlamoqda.
Xodimlarni tayyorlashga alohida e’tibor qaratilmoqda: Uzbekistan Airways o‘quv markazi bazasida mamlakatda birinchi Boeing 787 trenajyori paydo bo‘ladi. Bu uchuvchilarni mamlakat ichida tayyorlash, favqulodda vaziyatlarni bartaraf etish va parvozlar xavfsizligini sezilarli darajada oshirish imkonini beradi. Ilgari 787 uchun o‘quv trenajyorlari postsovet hududida yo‘q edi, eng yaqin analog Turkiyada joylashgan.

Uzbekistan Airways has announced the largest deal in its history — the delivery of 22 wide-body Boeing 787-9 Dreamliner aircraft. The aircraft will be delivered in batches of three to four units per year, with the fleet upgrade scheduled for completion within four years. Initially, the discussion was about eight aircraft, then the contract was expanded to 22 after agreeing on technical requirements and service conditions.
According to the head of the airline, Shukhrat Khudaykulov, the upgrade of the long-haul fleet became a necessity against the backdrop of an expanding network of international routes. The existing aircraft continue to be operated, but the new aircraft will accelerate the fleet upgrade and improve the comfort and efficiency of flights. The contract, according to US President Donald Trump, is estimated at more than 8 billion dollars, while the airline emphasizes its financial stability.
Special attention is paid to personnel training: the first Boeing 787 simulator in the country will appear at the Uzbekistan Airways training center. This will allow training pilots domestically, practicing emergency situations, and significantly improving flight safety. Previously, there were no training simulators for the 787 in the post-Soviet space; the closest analogue is in Turkey.