"Rosatom" bosh direktori Aleksey Lixachyov 2026 yil 27 yanvarda rasmiy tashrif bilan O'zbekistonga bordi va u yerda Prezident Shavkat Mirziyoyev bilan Jizzax viloyatida mamlakatdagi birinchi integratsiyalashgan atom elektr stansiyasi qurilishini muhokama qildi. 2025 yil oktyabridan buyon kichik quvvatli reaktor (ASMM) uchun kotlovan tayyorlash ishlari olib borilmoqda, dastlabki beton ishlari esa 2026 yil martiga rejalashtirilgan — bu avvalgi muddatlardan ancha oldin.
Loyiha noyob: bitta maydonda bir vaqtning o'zida VVER-1000 katta quvvatli bloklari va kichik quvvatli bloklar quriladi, bu esa ilg'or atom texnologiyalarining namoyish maydonchasini yaratish imkonini beradi. AES O'zbekistonning 2030 yilga borib "yashil" energiya ulushini 52% ga yetkazish strategiyasining muhim elementi bo'ladi. Ishlar MAGATE talablarini ham o'z ichiga olgan holda xalqaro xavfsizlik standartlariga qat'iy muvofiq ravishda olib borilmoqda.
Energetikadan tashqari, tomonlar tibbiyot, qishloq xo'jaligi, sanoat va ilm-fanda tinch atomni qo'llashni, shuningdek ilmiy, ishlab chiqarish va ijtimoiy loyihalarni o'z ichiga olgan atom klasterini yaratishni ham muhokama qildilar. Kadrlar tayyorlashga alohida e'tibor qaratildi — O'zbekistondan mutaxassislarni MIFIda o'qitish va Toshkentdagi filialni rivojlantirish masalalari ko'rib chiqildi. Lixachyovning tashrifi strategik hamkorlikning mustahkamligini tasdiqladi va har ikki mamlakatning energetik xavfsizligi hamda rivojlanishi uchun yangi imkoniyatlarni ochib bermoqda.

Генеральный директор «Росатома» Алексей Лихачёв с официальным визитом посетил Узбекистан 27 января 2026 года, где обсудил строительство первой в стране интегрированной атомной электростанции в Джизакской области с Президентом Шавкатом Мирзиёевым. С октября 2025 года ведутся работы по подготовке котлована под реактор малой мощности (АСММ), а первые бетонные работы намечены уже на март 2026 года — значительно раньше первоначальных сроков.
Проект уникален: на одной площадке будут одновременно строиться блоки большой мощности ВВЭР-1000 и малой мощности, что позволит создать демонстрационную площадку передовых атомных технологий. АЭС станет ключевым элементом стратегии Узбекистана по увеличению доли «зелёной» энергии до 52% к 2030 году. Работы ведутся в строгом соответствии с международными стандартами безопасности, включая требования МАГАТЭ.
Кроме энергетики, стороны обсудили применение мирного атома в медицине, сельском хозяйстве, промышленности и науке, а также создание атомного кластера с научными, производственными и социальными проектами. Особое внимание уделено подготовке кадров — обучение специалистов из Узбекистана в МИФИ и развитие филиала в Ташкенте. Визит Лихачёва подтвердил прочность стратегического партнёрства и открывает новые возможности для энергетической безопасности и развития обеих стран.