Xalqaro moliya korporatsiyasi (IFC) O'zbekistondagi alyuminiy bankalar ishlab chiqarish bo'yicha birinchi zavodni qurish uchun "East Can Solutions" kompaniyasini moliyalashtirish haqida e'lon qildi. Korxona Toshkentda joylashadi va o'sib borayotgan ichki talabni qondirish, bozordagi taklifni kengaytirish hamda importga qaramlikni kamaytirish imkonini beradi.
Yangi zavodning quvvati yiliga 1,1 milliard banka bo'ladi, bunda energiya tejovchi texnologiyalar va to'liq qayta ishlanadigan tara qo'llaniladi. Loyiha amalga oshirilishi 200 dan ortiq to'g'ridan-to'g'ri ish o'rinlarini yaratadi va chiqindilar hamda energiya iste'molini minimallashtirish orqali mamlakat ekologiyasiga ijobiy ta'sir ko'rsatadi.
"East Can Solutions" asoschisi Shuxrat Ergashev IFC investitsiyalari ilg'or xalqaro amaliyotlarni joriy etish, tarmoqning raqobatbardoshligini oshirish va O'zbekistondagi ichimlik ishlab chiqaruvchilarning iqtisodiy barqarorligini mustahkamlashga yordam berishini ta'kidladi.

Международная финансовая корпорация (IFC) объявила о финансировании компании «East Can Solutions» для строительства первого в Узбекистане завода по производству алюминиевых банок. Предприятие разместится в Ташкенте и позволит удовлетворить растущий внутренний спрос, расширить предложение на рынке и снизить зависимость от импорта.
Мощность нового завода составит 1,1 миллиарда банок в год, при этом будут применяться энергосберегающие технологии и полностью перерабатываемая тара. Реализация проекта создаст более 200 прямых рабочих мест и окажет положительное влияние на экологию страны, минимизируя выбросы и энергопотребление.
Учредитель «East Can Solutions» Шухрат Эргашев отметил, что инвестиции IFC помогут внедрить передовые международные практики, повысить конкурентоспособность отрасли и укрепить экономическую устойчивость производителей напитков в Узбекистане.