O'zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vazirining o'rinbosari Ilzat Kasimov Yaponiya kompaniyalari Sojitz Corporation va JALUX rahbarlari bilan uchrashuv o'tkazdi va Toshkent yangi xalqaro aeroporti qurilishini jadallashtirishni muhokama qildi. Asosiy e'tibor davlat-xususiy sheriklik to'g'risidagi bitimni imzolash va aeroport infratuzilmasini kompleks rivojlantirishga qaratildi.
Sojitz - Yaponiyaning eng yirik savdo-investitsiya xoldinglaridan biri bo'lib, mashinasozlik, transport va infratuzilma sohalarida 50 dan ortiq mamlakatda loyihalarni amalga oshiradi. JALUX aviatsiya va aeroport infratuzilmasi, duty free boshqaruvi, aviatsiya ta'minoti va tegishli xizmatlarga ixtisoslashgan.
Kompaniyalar O'zbekiston aeroportlarining tijorat infratuzilmasini, shu jumladan boj olinmaydigan savdo va aviatsiya ta'minotini rivojlantirishda ishtirok etish rejalari bilan tanishtirdilar. Tomonlar amaliy hamkorlikni davom ettirishga va erishilgan kelishuvlarni izchil amalga oshirishni ta'minlashga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.

Заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Ильзат Касымов провёл встречу с руководством японских компаний Sojitz Corporation и JALUX, обсудив ускорение строительства Нового международного аэропорта Ташкента. Основное внимание уделялось подписанию соглашения о государственно-частном партнёрстве и комплексному развитию инфраструктуры аэропорта.
Sojitz, один из крупнейших торгово-инвестиционных холдингов Японии, реализует проекты в машиностроении, транспорте и инфраструктуре более чем в 50 странах. JALUX специализируется на авиационной и аэропортовой инфраструктуре, управлении duty free, авиационном кейтеринге и сопутствующих сервисах.
Компании представили планы участия в развитии коммерческой инфраструктуры узбекских аэропортов, включая беспошлинную торговлю и авиационный кейтеринг. Стороны подтвердили готовность продолжить практическое сотрудничество и обеспечить последовательную реализацию достигнутых договорённостей.