Respublikaning elektrotexnika sanoati so‘nggi yillarda davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash, to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar oqimi va zamonaviy texnologiyalarni joriy etish hisobiga faol rivojlanmoqda. Bu mahalliy xomashyoni qayta ishlashni kengaytirish va ichki bozor, shuningdek, eksport uchun yuqori qo‘shilgan qiymatga ega raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarishni ko‘paytirish imkonini beradi.
Loyiha Fajr Al Mustaqbal General Trading kompaniyasi bilan hamkorlikda 10 gektar maydonda amalga oshirilmoqda. Umumiy investitsiyalar hajmi 30 million dollarni tashkil etadi. Korxona loyiha quvvatiga chiqqandan so‘ng 250 ta ish o‘rni bilan ta’minlaydi, eksport hajmi esa 4 million dollarga yetadi. Hozirgi vaqtda qurilish-montaj ishlari 95 foizga yakunlangan, 11,3 million dollar o‘zlashtirilgan.
Mahsulotlarni Ozarbayjon, Qozog‘iston, Tojikiston, Rossiya, Qirg‘iziston va Afg‘onistonga yetkazib berish rejalashtirilgan. O‘zbekistonda bunday faqat ikkita korxona, Markaziy Osiyoda esa to‘rtta korxona faoliyat yuritadi; Premier ishlab chiqarish hajmi bo‘yicha ular orasida ikkinchi o‘rinni egallaydi.
Kutilishicha, korxona to‘liq ishga tushirilgandan so‘ng yiliga taxminan 87 million dollarlik import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarishni ta’minlaydi. Davlat rahbari ishlab chiqarish liniyalarini ko‘zdan kechirdi, ishlab chiqarilayotgan texnikaning sifatini baholadi va xodimlar bilan suhbatlashdi.

Электротехническая отрасль республики в последние годы активно развивается за счёт господдержки, притока прямых иностранных инвестиций и внедрения современных технологий. Это позволяет расширять переработку местного сырья и наращивать выпуск конкурентоспособной продукции с высокой добавленной стоимостью как для внутреннего рынка, так и для экспорта.
Проект реализуется совместно с компанией Fajr Al Mustaqbal General Trading на территории площадью 10 гектаров. Общий объём инвестиций составляет 30 млн долларов. После выхода на проектную мощность предприятие обеспечит 250 рабочих мест, а объём экспорта достигнет 4 млн долларов. В настоящее время строительно-монтажные работы завершены на 95%, освоено 11,3 млн долларов.
Продукцию планируется поставлять в Азербайджан, Казахстан, Таджикистан, Россию, Кыргызстан и Афганистан. В Узбекистане действуют лишь два подобных предприятия, а в Центральной Азии — четыре; по объёмам выпуска Premier выйдет на второе место среди них.
Ожидается, что после запуска в полном объёме предприятие обеспечит производство импортозамещающей продукции примерно на 87 млн долларов в год. Глава государства осмотрел производственные линии, оценил качество выпускаемой техники и пообщался с сотрудниками.