Ohangaron quvurlari AQSH va Yevropaga jo'natiladi
36 million dollarlik yangi zavod import o'rnini bosishga va mamlakatga yuzlab million dollar eksport olib kelishga tayyorlanmoqda
Toshkent viloyatida yirik sanoat loyihasi ishga tushirilmoqda: Prezident Shavkat Mirziyoyev Ohangaron tumanidagi Infinity Copper Group korxonasi faoliyati bilan tanishdi. Kompaniya mis quvurlari va fitinglar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan va allaqachon mamlakatda soha yetakchilaridan biri hisoblanadi, to‘rtta ishlab chiqarish maydonini birlashtiradi.
Qiymati 36 million dollar bo‘lgan loyiha Xitoy va Germaniyadan kelgan hamkorlar bilan birgalikda 10 gektar maydonda amalga oshirilmoqda. Qurilish-montaj ishlari 90% ga yakunlandi, qariyb 15 million dollar investitsiya o‘zlashtirildi. Korxona to‘liq quvvat bilan ishga tushgach, importni taxminan 10 million dollarga almashtirish imkonini beradi — 2025-yilda O‘zbekiston xorijda 15 million dollarlik shunday mahsulot sotib oldi.
300 ta ish o‘rni yaratish va byudjetga 200 milliard so‘m miqdorida tushumlar ta’minlash rejalashtirilgan. Eksport salohiyati 350 million dollarga baholanmoqda: Birlashgan Arab Amirliklari, Afrika davlatlari, AQSH va Yevropaga yetkazib berish rejalashtirilgan. Hukumat bunday ishlab chiqarishni kengaytirish mamlakatning yuqori qo‘shilgan qiymatga ega mahsulotlar global bozoridagi o‘rnini mustahkamlashiga umid qilmoqda.

Pipes from Akhangaran to be sent to the USA and Europe
New plant for $36 million is preparing to replace imports and bring the country hundreds of millions of dollars in exports
A large industrial project is being launched in the Tashkent region: President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the work of Infinity Copper Group in the Akhangaran district. The company specializes in the production of copper pipes and fittings and is already considered one of the leaders in the industry in the country, uniting four production sites.
The project worth $36 million is being implemented jointly with partners from China and Germany on an area of 10 hectares. Construction and installation work has been completed by 90%, almost $15 million of investments have been mastered. After reaching full capacity, the enterprise will replace imports by about $10 million — in 2025, Uzbekistan purchased such products abroad for $15 million.
It is planned to create 300 jobs and ensure budget revenues at the level of 200 billion soums. Export potential is estimated at $350 million: deliveries are planned to the UAE, African countries, the USA and Europe. The authorities expect that the expansion of such industries will strengthen the country's position in the global market for products with high added value.