13 fevral kuni O'zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligida YXHTning odam savdosiga qarshi kurash bo'yicha maxsus vakili va koordinatori Keri Jonston bilan uchrashuv bo'lib o'tdi. Tashrif Huquqni muhofaza qilish organlari akademiyasida bo'lib o'tgan "O'zbekistonda texnologiyalardan foydalangan holda odam savdosiga qarshi kurash" seminarining doirasida amalga oshirildi.
Tomonlar uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurashning mintaqaviy va global tendentsiyalarini, jumladan, migrantlarni ekspluatatsiya qilish va jinsiy zo'ravonlik bilan bog'liq jinoyatlarni muhokama qildilar. Bunday huquqbuzarliklarni aniqlash, tahlil qilish va oldini olish uchun zamonaviy raqamli vositalarni qo'llashga alohida e'tibor qaratildi.
Ishtirokchilar YXHTga a'zo davlatlar bilan hamkorlikni mustahkamlash va qo'shma tashabbuslarni rivojlantirishga alohida e'tibor qaratdilar. Ichki ishlar vazirligi axborot texnologiyalarini joriy etish odam savdosiga qarshi kurash samaradorligini oshirishning asosiy yo'nalishlaridan biriga aylanayotganini ta'kidladi.

13 февраля в Министерство внутренних дел Республики Узбекистан прошла встреча со специальным представителем и координатором по борьбе с торговлей людьми ОБСЕ Кэри Джонстон. Визит состоялся в рамках семинара «Борьба с торговлей людьми в Узбекистане с использованием технологий», который прошёл в Академии правоохранительных органов.
Стороны обсудили региональные и глобальные тенденции противодействия организованной преступности, включая преступления, связанные с эксплуатацией мигрантов и сексуальным насилием. Особый акцент был сделан на применении современных цифровых инструментов для выявления, анализа и предотвращения таких правонарушений.
Отдельное внимание участники уделили укреплению сотрудничества с государствами-участниками ОБСЕ и развитию совместных инициатив. В МВД подчеркнули, что внедрение информационных технологий становится одним из ключевых направлений в повышении эффективности борьбы с торговлей людьми.