13 fevral kuni O'zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligida YXHTning odam savdosiga qarshi kurash bo'yicha maxsus vakili va koordinatori Keri Jonston bilan uchrashuv bo'lib o'tdi. Tashrif Huquqni muhofaza qilish organlari akademiyasida bo'lib o'tgan "O'zbekistonda texnologiyalardan foydalangan holda odam savdosiga qarshi kurash" seminarining doirasida amalga oshirildi.
Tomonlar uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurashning mintaqaviy va global tendentsiyalarini, jumladan, migrantlarni ekspluatatsiya qilish va jinsiy zo'ravonlik bilan bog'liq jinoyatlarni muhokama qildilar. Bunday huquqbuzarliklarni aniqlash, tahlil qilish va oldini olish uchun zamonaviy raqamli vositalarni qo'llashga alohida e'tibor qaratildi.
Ishtirokchilar YXHTga a'zo davlatlar bilan hamkorlikni mustahkamlash va qo'shma tashabbuslarni rivojlantirishga alohida e'tibor qaratdilar. Ichki ishlar vazirligi axborot texnologiyalarini joriy etish odam savdosiga qarshi kurash samaradorligini oshirishning asosiy yo'nalishlaridan biriga aylanayotganini ta'kidladi.

On February 13, the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan hosted a meeting with the Special Representative and Coordinator for Combating Trafficking in Human Beings of the OSCE, Kari Johnston. The visit took place as part of the seminar "Combating Trafficking in Human Beings in Uzbekistan Using Technology," which was held at the Academy of Law Enforcement Agencies.
The parties discussed regional and global trends in combating organized crime, including crimes related to the exploitation of migrants and sexual violence. Special emphasis was placed on the use of modern digital tools to identify, analyze and prevent such offenses.
Particular attention was paid to strengthening cooperation with the OSCE participating States and developing joint initiatives. The Ministry of Internal Affairs emphasized that the introduction of information technologies is becoming one of the key areas in improving the effectiveness of the fight against human trafficking.