2026-yilda O‘zbekiston quyosh va shamol elektr stansiyalari 1 milliard kVt⋅soat elektr energiyasi ishlab chiqardi — bu o‘tgan yilga nisbatan 400 million kVt⋅soatga ko‘pdir. O‘zbekiston Energetika vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 13-fevral holatiga ko‘ra, mamlakatda umumiy quvvati 5 582 MVt bo‘lgan 15 ta quyosh stansiyasi va beshta shamol parki faoliyat ko‘rsatib, ishlab chiqarishning tez o‘sishini ta’minlamoqda.
Yil boshidan buyon quyosh stansiyalari 396 million kVt⋅soat, shamol stansiyalari esa 604 million kVt⋅soat elektr energiyasi ishlab chiqardi. Bu 267 million kub metr tabiiy gazni tejash va 575 ming tonnadan ortiq ifloslantiruvchi moddalarning chiqarilishini oldini olish imkonini berdi. Gidroenergetikani hisobga olgan holda, «toza» ishlab chiqarishning umumiy hajmi 1,57 milliard kVt⋅soatga yetdi.
Mamlakatda qayta tiklanadigan energiya manbalarini rivojlantirish 2022-yildan beri tezlashdi: agar o‘sha paytda quyosh stansiyalari 434 million kVt⋅soat ishlab chiqargan bo‘lsa, 2025-yilda quyosh va shamolning umumiy ishlab chiqarishi 10,5 milliard kVt⋅soatga yetdi. Yangi ko‘rsatkichlar keng ko‘lamli energetika transformatsiyasi va gazga qaramlikni kamaytirish kursini tasdiqlaydi.

In 2026, solar and wind power plants in Uzbekistan generated 1 billion kWh of electricity, which is 400 million kWh more than the year before. According to the Ministry of Energy of Uzbekistan, as of February 13, the country has 15 solar power plants with a total capacity of 5,582 MW and five wind farms, ensuring rapid growth in generation.
Since the beginning of the year, solar power plants have produced 396 million kWh, and wind power plants have produced 604 million kWh. This has saved 267 million cubic meters of natural gas and prevented the emission of over 575 thousand tons of pollutants. Taking into account hydropower, the total volume of "clean" generation reached 1.57 billion kWh.
The development of renewable energy sources in the country has accelerated since 2022: if solar power plants produced 434 million kWh then, in 2025 the total generation of solar and wind energy reached 10.5 billion kWh. The new indicators confirm the course towards a large-scale energy transformation and a reduction in dependence on gas.