O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki 2025-yil uchun pul muomalasi sharhini taqdim etdi. Iqtisodiy faollikning o‘sishi fonida banklar orqali naqd pul aylanmasi sezilarli darajada oshdi, biroq raqamlashtirish tendensiyasi saqlanib qolmoqda: terminal va mobil to‘lovlar ulushi o‘sishda davom etdi.
Naqd pul va terminal operatsiyalari, shu jumladan pul mablag‘larining umumiy hajmi 1 075 trillion so‘mga yetdi, bu o‘tgan yilga nisbatan 28% ko‘pdir. Terminal tushumlari ulushini 40% dan 43% gacha, savdo va xizmatlarda esa 44% dan 48% gacha oshirdi. Banklar orqali naqd pul aylanmasi 1 250 trillion so‘mni tashkil etdi: berishlar tushumlardan oshib, 635 trillion so‘mga yetdi. Asosiy o‘sish kartalardan pul yechish, xorijiy valyuta sotib olish va depozitlarni yechib olish bilan bog‘liq.
Bank kartalariga tushumlar 1,4 barobar o‘sdi va 279 trillion so‘mga yetdi. Regulator berish va kirim o‘rtasidagi farqni qoplash uchun muomalaga 16,8 trillion so‘m chiqardi. Shu bilan birga, pul massasida naqd pul ulushi 18,1% gacha kamaydi, bu naqd pulsiz hisob-kitoblarning barqaror o‘sishini tasdiqlaydi.

Центральный банк Республики Узбекистан представил обзор денежного обращения за 2025 год. На фоне роста экономической активности оборот наличных через банки заметно увеличился, однако тренд на цифровизацию сохраняется: доля терминальных и мобильных платежей продолжила расти.
Общий объём поступлений денежных средств, включая наличные и терминальные операции, достиг 1 075 трлн сумов, что на 28% больше, чем годом ранее. Терминальные поступления увеличили долю с 40% до 43%, а в торговле и услугах — с 44% до 48%. Оборот наличных через банки составил 1 250 трлн сумов: выдача превысила поступления и достигла 635 трлн сумов. Основной прирост связан со снятием средств с карт, покупкой иностранной валюты и изъятием депозитов.
Поступления на банковские карты выросли в 1,4 раза — до 279 трлн сумов. Для покрытия разницы между выдачей и притоком средств регулятор выпустил в обращение 16,8 трлн сумов. При этом доля наличных в денежной массе снизилась до 18,1%, что подтверждает устойчивый рост безналичных расчётов.