O'zbekistonda fanda ayollar uchun Olima klubi tashkil etilmoqda
O‘zbekiston Innovatsion rivojlanish agentligi qoshida ilmiy va innovatsion sohalarda faoliyat yuritayotgan ayollarni qo‘llab-quvvatlash platformasiga aylanadigan «Olima» klubini ishga tushirish rejalashtirilgan. Tashabbus olimlar va yosh tadqiqotchilar o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash, mentorlik tizimini rivojlantirish va ilg‘or tajribani ommalashtirishga qaratilgan.
11-fevral kuni Xalqaro fan sohasida ayollar va qizlar kuni munosabati bilan agentlikda «Fan sohasida ayollarning ovozi» mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Unda olimlar, talabalar, startapchilar va vazirliklar vakillari ishtirok etdi. Ayollarning ilmiy faoliyatda ishtirokini kengaytirish, grantlardan samarali foydalanish, tadqiqotlarni dolzarblashtirish va ayollar tomonidan yaratilgan ixtirolarni ilgari surish yo‘llari muhokama qilindi.
Olima tashabbusi tajriba almashish, ijtimoiy to‘siqlarni aniqlash va bartaraf etish, shuningdek, o‘zbekistonlik tadqiqotchilarning loyihalarini xalqaro miqyosda e’tirof etish imkoniyatlarini yaratishga qaratilgan. Klub mentorlik, hamkorlik va innovatsion g‘oyalarni qo‘llab-quvvatlash markaziga aylanib, mamlakatning ayollar orasida ilmiy salohiyatini oshirishga yordam beradi.

В Узбекистане создаётся клуб Olima для женщин в науке
При Агентстве инновационного развития Узбекистана планируется запуск клуба «Olima», который станет платформой поддержки женщин, работающих в научной и инновационной сферах. Инициатива направлена на укрепление сотрудничества между учёными и молодыми исследователями, развитие системы наставничества и популяризацию передового опыта.
11 февраля в честь Международного дня женщин и девочек в науке в агентстве прошёл круглый стол «Голос женщин в науке». В мероприятии участвовали учёные, студентки, стартаперы и представители министерств. Обсуждались пути расширения участия женщин в научной деятельности, эффективного использования грантов, актуализация исследований и продвижение изобретений, созданных женщинами.
Инициатива Olima призвана создавать возможности для обмена опытом, выявления и преодоления социальных барьеров, а также повышения международного признания проектов узбекских исследовательниц. Клуб станет центром наставничества, сотрудничества и поддержки инновационных идей, способствуя росту научного потенциала страны среди женщин.