O'zbekistonda BYD Yuan Up ishlab chiqarish yo'lga qo'yiladi
«O‘zavtosanoat» boshqaruvi raisi Ulug‘bek Ro‘ziqulovning ma’lum qilishicha, Jizzax viloyatidagi BYD zavodida BYD Yuan Up modelining lokalizatsiyalashgan ishlab chiqarishi boshlanadi. Bu model brendning dunyodagi eng ko‘p sotiladigan avtomobillaridan biri bo‘lib, o‘zbekiston bozorining taxminiy salohiyati 25 ming donani tashkil etadi. Xitoylik hamkorlar allaqachon ishlab chiqarishni mahalliylashtirishga rozi bo‘lishdi.
2026-yilda ichki bozorda beshta yangi model, jumladan, yangilangan Damas, shuningdek, Chevrolet Traverse, Chevrolet Captiva va yangi KIAning mahalliylashtirilgan versiyalari taqdim etilishi rejalashtirilgan. 2025-yilda O‘zbekistonda 6,24 mingdan ortiq BYD Yuan Up sotildi, bu elektromobillar va brendning yangi modellariga bo‘lgan barqaror talabni ko‘rsatadi.
BYD Uzbekistan Factory qo‘shma korxonasi 2023-yil sentabr oyida «O‘zavtosanoat» va Investitsiyalar vazirligi ishtirokida tashkil etilgan. Zavodning birinchi seriyali elektromobili — BYD Song Plus DM-i Champion — 2024-yil iyun oyida ishlab chiqarilgan. Zavodning dastlabki quvvati yiliga 50 mingtagacha avtomobil bo‘lib, ichki bozorga va Markaziy Osiyo davlatlariga eksportga mo‘ljallangan. Kelgusida kengaytirish rejalashtirilgan: ikkinchi bosqich — 300 million dollar va yiliga 200 mingtagacha avtomobil ishlab chiqarish, uchinchi bosqich — 500 million dollar va har yili 500 mingtagacha avtomobil.

BYD Yuan Up Production to be Established in Uzbekistan
Localized production of the BYD Yuan Up model will begin at the BYD plant in the Jizzakh region, according to Ulugbek Ruzikulov, Chairman of the Board of Uzavtosanoat, at a video conference with the participation of President Shavkat Mirziyoyev. This model is among the best-selling cars of the brand worldwide, and the estimated potential of the Uzbek market is about 25 thousand units. Chinese partners have already agreed to localize production.
In 2026, it is planned to introduce five new models in the domestic market, including the updated Damas, as well as localized versions of the Chevrolet Traverse, Chevrolet Captiva, and new KIA models. In 2025, more than 6.24 thousand BYD Yuan Up were sold in Uzbekistan, demonstrating a steady demand for electric vehicles and new models of the brand.
The joint venture BYD Uzbekistan Factory was established in September 2023 with the participation of Uzavtosanoat and the Ministry of Investment. The first mass-produced electric vehicle of the plant — BYD Song Plus DM-i Champion — was released in June 2024. The initial capacity of the plant is up to 50 thousand cars per year, with a focus on the domestic market and export to Central Asian countries. Further expansion is planned: the second stage — $300 million and production of up to 200 thousand cars per year, the third stage — $500 million and up to 500 thousand cars annually.