Darknetdagi anonim forumda Mobiuz korporativ tarmog‘ining go‘yoki «to‘liq buzilishi» haqida e’lon qilinganidan so‘ng, kompaniya ma’lumotlarning keng ko‘lamli sizib chiqishi haqidagi xabarlarni rasman rad etdi. Xaker 280 ta kompyuterga, korporativ domen ustidan nazoratga, billing xizmatlariga, MyID tizimiga, pochta serverlariga va SMS-shlyuzlarga, shuningdek, 3 ming nafar xodim va mijozlar haqidagi ma’lumotlar bilan sakkizta ma’lumotlar bazasiga kirish huquqini olganini da’vo qildi.
Mobiuz matbuot xizmati faqat asosiy ishlab chiqarish tizimlari bilan bog‘liq bo‘lmagan alohida test serveri buzilganini ta’kidladi. Mijozlarning shaxsiy va moliyaviy ma’lumotlari bo‘lgan serverlar himoyalangan segmentda joylashgan, ularning ishlashi buzilmagan va kiberxavfsizlik xizmati ma’lumotlarning sizib chiqishi yoki buzilishini qayd etmagan.
Kompaniya davlat organlari bilan birgalikda tergovni davom ettirmoqda va axborot tizimlarini himoya qilishni kuchaytirmoqda. Mobiuz xavfsizlik choralari kelajakda bunday hodisalar xavfini minimallashtirish uchun doimiy ravishda yangilanib turilishiga ishontirdi.

После публикации на анонимном форуме в даркнете о якобы «полной компрометации» корпоративной сети Mobiuz, компания официально опровергла сообщения о масштабной утечке данных. Хакер утверждал, что получил доступ к 280 компьютерам, контролю над корпоративным доменом, биллинговым сервисам, системе MyID, почтовым серверам и SMS-шлюзам, а также к восьми базам данных с информацией о 3 тысячах сотрудников и клиентах.
Пресс-служба Mobiuz подчеркнула, что был взломан только изолированный тестовый сервер, не связанный с основными производственными системами. Серверы с персональными и финансовыми данными клиентов находятся в защищённом сегменте, их работа не нарушена, а служба кибербезопасности не зафиксировала утечки или компрометации информации.
Компания продолжает совместное расследование с государственными органами и усиливает защиту информационных систем. В Mobiuz заверили, что меры безопасности постоянно обновляются, чтобы минимизировать риски подобных инцидентов в будущем.