Qozogʻiston va Oʻzbekiston savdo-iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash va xalqaro tranzitni rivojlantirish doirasida temir yoʻl orqali tashish hajmini kengaytirishga kelishib oldilar. Ikki mamlakat transport vazirlarining uchrashuvi transport yoʻnalishlarini yanada integratsiyalash va oʻtkazish qobiliyatini oshirish istiqbollarini muhokama qilish imkonini berdi.
2025-yil yakunlariga koʻra, mamlakatlar oʻrtasidagi tashish hajmi 32,3 million tonnaga yetdi, bu 2024-yilga nisbatan 16 foizga koʻpdir. Barqaror oʻsishni taʼminlash uchun Sariagʻash, Oasis va Sirdaryo tutashuvlarida infratuzilmani rivojlantirish, shuningdek, Darbaza – Maqtoral uchastkasini yakunlashni oʻz ichiga olgan Qoʻshma tadbirlar rejasi ishlab chiqildi.
Hozirda Sariagʻash orqali sutkasiga 36 tagacha poyezd oʻtadi, Oasis orqali 2 tadan 10 tagacha, Sirdaryo orqali yangi uchastka ishga tushirilgandan soʻng 10 tagacha poyezdni koʻpaytirish rejalashtirilgan. Ushbu chora-tadbirlar umumiy tashish hajmini 60 million tonnaga yetkazish va mintaqa logistika yoʻnalishlarining samaradorligini oshirish imkonini beradi.

Казахстан и Узбекистан договорились о расширении объёмов железнодорожных перевозок в рамках укрепления торгово-экономических связей и развития международного транзита. Встреча министров транспорта двух стран позволила обсудить перспективы дальнейшей интеграции транспортных маршрутов и увеличение пропускной способности.
По итогам 2025 года объём перевозок между странами достиг 32,3 млн тонн, что на 16% больше, чем в 2024 году. Для обеспечения устойчивого роста разработан План совместных мероприятий, включающий развитие инфраструктуры на стыках Сарыагаш, Оазис и Сырдария, а также завершение участка Дарбаза – Мактарал.
Сейчас через Сарыагаш проходит до 36 пар поездов в сутки, планируется увеличение до 40, через Оазис — с 2 до 10 пар, через Сырдарию — до 10 пар после ввода нового участка. Эти меры позволят довести общий объём перевозок до 60 млн тонн и повысить эффективность логистических маршрутов региона.