Gulf Oil O'zbekiston avtomobil yoqilg'i quyish shoxobchalari va aviatsiyasiga 150 million dollar sarmoya kiritadi
Umuman olganda, loyihalar 3 mingdan ortiq yangi ish o'rinlarini yaratadi
Amerika kompaniyasi Gulf Oil O'zbekistonda yirik avtomobil yoqilg'i quyish shoxobchalarini yaratishni va aviatsiya sektorini rivojlantirishga sarmoya kiritishni rejalashtirmoqda. Gulf vitse-prezidenti Kreyg Kramerning aytishicha, kompaniya ikki yil ichida g'arb standartlariga javob beradigan, yuqori sifatli yoqilg'i bilan ta'minlangan kamida 100 ta zamonaviy avtomobil yoqilg'i quyish shoxobchasini ochadi. Chakana savdo segmentiga umumiy investitsiyalar 150 million dollarni tashkil etadi.
Avtomobil yo'llari bo'ylab sayyohlar va tranzit tashuvchilar uchun ko'p funksiyali transport markazlarini qurish rejalashtirilgan. Har bir ob'ekt kamida 30 ta ish o'rinini yaratadi, umuman olganda loyihalar 3 mingdan ortiq yangi ish o'rinlarini ta'minlaydi. Kramerning so'zlariga ko'ra, hududlar investorlarga ishonchni va ochiq ishbilarmonlik muhitini namoyish etib, hamkorlik uchun 200 ga yaqin maydon taklif qilishdi.
Avtomobil yoqilg'i quyish shoxobchalaridan tashqari, Gulf Aviation O'zbekiston aviatsiya sanoatiga mahalliy va xalqaro aviakompaniyalar uchun zamonaviy texnologiyalarni joriy etish va ishonchli yoqilg'i ta'minoti tizimini yaratish uchun taxminan 50 million dollar yo'naltiradi. Gulfning Markaziy Osiyodagi operatsion bazasi Toshkentda joylashadi.

Gulf Oil вложит $150 млн в сеть АЗС и авиацию Узбекистана
Американская компания Gulf Oil планирует создать в Узбекистане крупную сеть автозаправочных станций и инвестировать в развитие авиационного сектора. Вице-президент Gulf Крейг Крамер сообщил, что в течение двух лет компания откроет не менее 100 современных АЗС по западным стандартам с высококачественным топливом. Общие инвестиции в розничный сегмент составят 150 млн долларов.
Вдоль автомагистралей планируется строительство многофункциональных транспортных центров для туристов и транзитных перевозчиков. Каждый объект создаст минимум 30 рабочих мест, а в целом проекты обеспечат более 3 тыс. новых рабочих мест. По словам Крамера, регионы активно предложили около 200 площадок для сотрудничества, что демонстрирует доверие к инвесторам и открытый деловой климат.
Помимо АЗС, Gulf Aviation направит в авиационную отрасль Узбекистана около 50 млн долларов на внедрение современных технологий и создание надёжной системы топливоснабжения для местных и международных авиакомпаний. Операционная база Gulf в Центральной Азии будет размещена в Ташкенте.