O'zbekistonda birinchi marta kriptovalyuta mayningi bo'yicha faoliyat rasman ruxsat etildi. Istiqbolli loyihalar milliy agentligi Toshkentda 2025-yil aprel oyida ro'yxatdan o'tgan, ustav kapitali 600 million so'm bo'lgan NexaGrid xususiy kompaniyasiga ruxsatnoma berdi. Mayning uskunalari Buxoro viloyatining Romitan tumanida joylashtiriladi. Kompaniya egalari — Toymurod Sultonov va Mahmudjon Rozimurodov, NexaGridning asosiy faoliyati esa kompyuter uskunalarini boshqarish bilan bog'liq.
NexaGrid bosh direktori Toymurod Sultonovning ta'kidlashicha, loyiha tezkor foyda olish uchun emas, balki Markaziy Osiyo uchun kelajak infratuzilmasi sifatida yaratilgan. Uning ta'kidlashicha, ruxsatnoma mintaqada shaffof va barqaror texnologik platformani qurish bo'yicha uzoq muddatli ish natijasi bo'ldi.
Sultonovning so'zlariga ko'ra, mayningni qonuniylashtirish mamlakat raqamli iqtisodiyoti uchun yangi sahifa ochadi. NexaGrid kriptoindustriyani rivojlantirish va yuqori texnologiyali sektorga investitsiyalarni jalb qilish imkonini beradigan ishonchli texnologik bazani yaratishda birinchi qadam sifatida ko'rilmoqda.

In Uzbekistan, cryptocurrency mining activities have officially been authorized for the first time. The National Agency for Perspective Projects issued a permit to the private company NexaGrid, registered in April 2025 in Tashkent with an authorized capital of 600 million soums. The mining equipment will be located in the Romitan District of the Bukhara Region. The company’s owners are Toymurod Sultonov and Makhmudzhon Rozimurodov, and NexaGrid’s core business is related to computer equipment management.
NexaGrid CEO Toymurod Sultonov emphasized that the project was created as the infrastructure of the future for Central Asia, rather than for quick profit. He noted that the permit was the result of long-term work on building a transparent and sustainable technological platform in the region.
According to Sultonov, the legalization of mining opens a new page for the country’s digital economy. NexaGrid is seen as the first step in creating a reliable technological foundation that will make it possible to develop the crypto industry and attract investment into the high-tech sector.