O'zbekistonda birinchi marta kriptovalyuta mayningi bo'yicha faoliyat rasman ruxsat etildi. Istiqbolli loyihalar milliy agentligi Toshkentda 2025-yil aprel oyida ro'yxatdan o'tgan, ustav kapitali 600 million so'm bo'lgan NexaGrid xususiy kompaniyasiga ruxsatnoma berdi. Mayning uskunalari Buxoro viloyatining Romitan tumanida joylashtiriladi. Kompaniya egalari — Toymurod Sultonov va Mahmudjon Rozimurodov, NexaGridning asosiy faoliyati esa kompyuter uskunalarini boshqarish bilan bog'liq.
NexaGrid bosh direktori Toymurod Sultonovning ta'kidlashicha, loyiha tezkor foyda olish uchun emas, balki Markaziy Osiyo uchun kelajak infratuzilmasi sifatida yaratilgan. Uning ta'kidlashicha, ruxsatnoma mintaqada shaffof va barqaror texnologik platformani qurish bo'yicha uzoq muddatli ish natijasi bo'ldi.
Sultonovning so'zlariga ko'ra, mayningni qonuniylashtirish mamlakat raqamli iqtisodiyoti uchun yangi sahifa ochadi. NexaGrid kriptoindustriyani rivojlantirish va yuqori texnologiyali sektorga investitsiyalarni jalb qilish imkonini beradigan ishonchli texnologik bazani yaratishda birinchi qadam sifatida ko'rilmoqda.

В Узбекистане впервые официально разрешена деятельность по майнингу криптовалют. Национальное агентство перспективных проектов выдало разрешение частной компании NexaGrid, зарегистрированной в апреле 2025 года в Ташкенте, с уставным капиталом 600 млн сумов. Майнинговое оборудование разместят в Ромитанском районе Бухарской области. Владельцы компании — Тоймурод Султонов и Махмуджон Розимуродов, а основная деятельность NexaGrid связана с управлением компьютерным оборудованием.
Генеральный директор NexaGrid Тоймурод Султонов подчеркнул, что проект создавался как инфраструктура будущего для Центральной Азии, а не ради быстрой прибыли. Он отметил, что разрешение стало результатом длительной работы над построением прозрачной и устойчивой технологической платформы в регионе.
По словам Султонова, легализация майнинга открывает новую страницу для цифровой экономики страны. NexaGrid рассматривается как первый шаг в создании надежной технологической базы, которая позволит развивать криптоиндустрию и привлекать инвестиции в высокотехнологичный сектор.