O'zbekistonda kripto-xizmatlar bozori o'sishda: mamlakatda 20 dan ortiq provayderlar faoliyat yuritmoqda
Mijozlarning umumiy soni 663 691 kishiga yetdi
2025-yilda O'zbekistonda 21 ta kripto-xizmatlar provayderi rasman faoliyat yuritmoqda, jumladan, uchta birja, 12 ta kripto-do'kon va oltita depozitariy, deb xabar beradi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (ILMA). Mijozlarning umumiy soni 663 691 kishiga yetdi, ulardan 661 850 tasi mamlakat rezidentlari, 1 841 tasi norezidentlardir.
So'nggi yillarda ushbu soha 207 ta ish o'rni yaratdi va davlatga 79,05 milliard so'm yig'im olib keldi, bunda oylik to'lovlar 28,02 milliard so'mgacha yetdi. Tokenlar segmentida ikkita emitent qayd etilgan bo'lib, ular 21 milliondan ortiq birlik chiqargan, jumladan 16,97 million ta'minlangan tokenlar va 4,1 million utilitar tokenlar.
Tahlilchilarning ta'kidlashicha, O'zbekistonda kripto-xizmatlar bozori faol rivojlanmoqda, yangi foydalanuvchilarni jalb qilmoqda va raqamli aktivlar bilan qonuniy va shaffof ishlash uchun infratuzilmani shakllantirmoqda.

The crypto services market is growing in Uzbekistan: more than 20 providers operate in the country
In 2025, 21 crypto service providers officially operate in Uzbekistan, including three exchanges, 12 crypto stores and six depositories, according to the National Agency for Perspective Projects (NAPP). The total number of clients reached 663,691 people, of which 661,850 are residents of the country, and 1,841 are non-residents.
In recent years, the industry has created 207 jobs and brought the state 79.05 billion soums in fees, with monthly payments reaching 28.02 billion soums. In the token segment, two issuers were recorded, having issued more than 21 million units, including 16.97 million secured tokens and 4.1 million utility tokens.
Analysts note that the crypto services market in Uzbekistan is actively developing, attracting new users and forming an infrastructure for legal and transparent work with digital assets.