2025-yilda O'zbekistonda 21 ta kripto-xizmatlar provayderi rasman faoliyat yuritmoqda, jumladan, uchta birja, 12 ta kripto-do'kon va oltita depozitariy, deb xabar beradi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (ILMA). Mijozlarning umumiy soni 663 691 kishiga yetdi, ulardan 661 850 tasi mamlakat rezidentlari, 1 841 tasi norezidentlardir.
So'nggi yillarda ushbu soha 207 ta ish o'rni yaratdi va davlatga 79,05 milliard so'm yig'im olib keldi, bunda oylik to'lovlar 28,02 milliard so'mgacha yetdi. Tokenlar segmentida ikkita emitent qayd etilgan bo'lib, ular 21 milliondan ortiq birlik chiqargan, jumladan 16,97 million ta'minlangan tokenlar va 4,1 million utilitar tokenlar.
Tahlilchilarning ta'kidlashicha, O'zbekistonda kripto-xizmatlar bozori faol rivojlanmoqda, yangi foydalanuvchilarni jalb qilmoqda va raqamli aktivlar bilan qonuniy va shaffof ishlash uchun infratuzilmani shakllantirmoqda.

В 2025 году в Узбекистане официально функционируют 21 провайдер крипто-услуг, включая три биржи, 12 крипто-магазинов и шесть депозитариев, сообщает Национальное агентство перспективных проектов (НАПП). Общее число клиентов достигло 663 691 человека, из которых 661 850 — резиденты страны, а 1 841 — нерезиденты.
За последние годы отрасль создала 207 рабочих мест и принесла государству 79,05 млрд сумов сборов, при этом ежемесячные платежи доходили до 28,02 млрд сумов. В сегменте токенов зафиксировано два эмитента, выпустивших более 21 млн единиц, включая 16,97 млн обеспеченных токенов и 4,1 млн утилитарных.
Аналитики отмечают, что рынок крипто-услуг в Узбекистане активно развивается, привлекая новых пользователей и формируя инфраструктуру для легальной и прозрачной работы с цифровыми активами.