O'zbekiston nodavlat sud-ekspertiza tashkilotlari uchun yangi qoidalarni joriy etmoqda, ularning ishi va ro'yxatdan o'tishini soddalashtirmoqda. 2026-yil 20-fevraldagi 73-sonli qarorga muvofiq, kompaniyalar va yakka tartibdagi byurolar avtomatlashtirilgan tizim orqali onlayn ro'yxatdan o'tishlari mumkin bo'ladi, bu esa avvalgi byurokratik to'siqlarni bartaraf etadi va ekspertlar soniga qo'yiladigan talablarni kamaytiradi. Yangi normalar, shuningdek, mutaxassislarni qayta tayyorlash va ularni tasdiqlangan malakaga ega bo'lgan mutaxassislarning Yagona reyestriga kiritishni tartibga soladi.
Endilikda nodavlat ekspertlar notijorat tashkilotlar yoki yakka tartibdagi byurolar sifatida ishlashi mumkin, ular uchun ta'lim dasturi davlat sud-ekspertiza muassasalarida 40% nazariya va 60% amaliyotga bo'linadi. Bu kadrlar tayyorlashning shaffof va muvozanatli jarayonini yaratishga, sud ekspertizasi sohasidagi mutaxassislarning professional darajasini oshirishga imkon beradi.
Xususiy ekspertlar faoliyatini nazorat qilish Adliya vazirligi huzuridagi Ekspert-malaka komissiyasi tomonidan ta'minlanadi, u professional ko'nikmalarni va standartlarga rioya etilishini baholaydi. Yangi qoidalar xususiy byurolar ishining shaffofligini, samaradorligini oshirishga va O'zbekistonda malakali sud ekspertlarining mustahkam bazasini yaratishga qaratilgan.

Узбекистан внедряет новые правила для негосударственных судебно-экспертных организаций, упрощая их работу и регистрацию. Согласно постановлению № 73 от 20 февраля 2026 года, компании и индивидуальные бюро смогут регистрироваться онлайн через автоматизированную систему, что исключает прежние бюрократические барьеры и снижает требования к числу экспертов. Новые нормы также регулируют переподготовку специалистов и включение их в Единый реестр профессионалов с подтверждённой компетентностью.
Теперь негосударственные эксперты смогут работать как некоммерческие организации или индивидуальные бюро, а образовательная программа для них делится на 40% теории и 60% практики в государственных судебно-экспертных учреждениях. Это позволит выстроить прозрачный и сбалансированный процесс подготовки кадров, повышая профессиональный уровень специалистов в сфере судебной экспертизы.
Контроль за деятельностью частных экспертов обеспечит Экспертно-квалификационная комиссия при Министерстве юстиции, оценивающая профессиональные навыки и соблюдение стандартов. Новые правила направлены на повышение прозрачности, эффективности работы частных бюро и создание крепкой базы квалифицированных судебных экспертов в Узбекистане.