O'zbekiston nodavlat sud-ekspertiza tashkilotlari uchun yangi qoidalarni joriy etmoqda, ularning ishi va ro'yxatdan o'tishini soddalashtirmoqda. 2026-yil 20-fevraldagi 73-sonli qarorga muvofiq, kompaniyalar va yakka tartibdagi byurolar avtomatlashtirilgan tizim orqali onlayn ro'yxatdan o'tishlari mumkin bo'ladi, bu esa avvalgi byurokratik to'siqlarni bartaraf etadi va ekspertlar soniga qo'yiladigan talablarni kamaytiradi. Yangi normalar, shuningdek, mutaxassislarni qayta tayyorlash va ularni tasdiqlangan malakaga ega bo'lgan mutaxassislarning Yagona reyestriga kiritishni tartibga soladi.
Endilikda nodavlat ekspertlar notijorat tashkilotlar yoki yakka tartibdagi byurolar sifatida ishlashi mumkin, ular uchun ta'lim dasturi davlat sud-ekspertiza muassasalarida 40% nazariya va 60% amaliyotga bo'linadi. Bu kadrlar tayyorlashning shaffof va muvozanatli jarayonini yaratishga, sud ekspertizasi sohasidagi mutaxassislarning professional darajasini oshirishga imkon beradi.
Xususiy ekspertlar faoliyatini nazorat qilish Adliya vazirligi huzuridagi Ekspert-malaka komissiyasi tomonidan ta'minlanadi, u professional ko'nikmalarni va standartlarga rioya etilishini baholaydi. Yangi qoidalar xususiy byurolar ishining shaffofligini, samaradorligini oshirishga va O'zbekistonda malakali sud ekspertlarining mustahkam bazasini yaratishga qaratilgan.

Uzbekistan is introducing new rules for non-governmental forensic expert organizations, simplifying their operations and registration. According to Resolution No. 73 dated February 20, 2026, companies and individual bureaus will be able to register online through an automated system, eliminating previous bureaucratic barriers and reducing requirements for the number of experts. The new regulations also govern the retraining of specialists and their inclusion in the Unified Register of professionals with confirmed competence.
Non-governmental experts will now be able to operate as non-profit organizations or individual bureaus, and the educational program for them will be divided into 40% theory and 60% practice in state forensic institutions. This will make it possible to build a transparent and balanced personnel training process, raising the professional level of specialists in the field of forensic examination.
Oversight of the activities of private experts will be ensured by the Expert Qualification Commission under the Ministry of Justice, which will assess professional skills and compliance with standards. The new rules are aimed at increasing transparency, improving the efficiency of private bureaus, and creating a strong base of qualified forensic experts in Uzbekistan.