O'zbekiston sud ekspertizalari uchun E-ekspertiza platformasi orqali elektron hujjat aylanishini ishga tushirmoqda. Yangi qaror ish bilan bog'liq barcha bosqichlarni tartibga soladi: ekspertiza tayinlash, materiallarni yuborish, so'rovlar olish, tadqiqotlar o'tkazish va xulosalar tayyorlash. Endi tizim orqali yuborilmagan hujjatlar ko'rib chiqilmaydi.
Platforma materiallarni ekspertiza tayinlagan organga qaytarish va to'lovni elektron tarzda amalga oshirish imkonini beradi. Ekspert tashkilotlari ekspertizalarning bajarilishini onlayn rejimda kuzatib borishlari mumkin, bu jarayonni sezilarli darajada tezlashtiradi va ishning shaffofligini oshiradi.
Prezident farmoni bilan ko'zda tutilgan E-ekspertizaning boshqa idoraviy tizimlar bilan to'liq integratsiyasi sud va ekspert tuzilmalari o'rtasida ma'lumot almashinuvini ta'minlaydi. Natijada, ekspertiza o'tkazish vaqti qisqaradi, qog'oz hujjat aylanishi va pochta xarajatlari kamayadi, AKT sud sohasiga faolroq joriy etiladi.
Eslatib o'tamiz, O'zbekiston, shuningdek, nodavlat sud-ekspertiza tashkilotlari uchun yangi qoidalarni joriy etmoqda, ularning ishini va ro'yxatdan o'tishini soddalashtiradi.

Узбекистан запускает электронный документооборот для судебных экспертиз через платформу E-ekspertiza. Новое постановление регламентирует все этапы работы с делами: назначение экспертизы, направление материалов, получение запросов, проведение исследований и подготовку заключений. Теперь документы, не отправленные через систему, не будут приниматься к рассмотрению.
Платформа позволяет возвращать материалы органу, назначающему экспертизу, и проводить оплату электронно. Экспертные организации смогут в режиме онлайн отслеживать выполнение экспертиз, что значительно ускоряет процесс и повышает прозрачность работы.
Полная интеграция E-ekspertiza с другими ведомственными системами, предусмотренная указом президента, обеспечивает обмен данными между судебными и экспертными структурами. В результате время проведения экспертиз сокращается, бумажный документооборот и почтовые расходы уменьшаются, а ИКТ активнее внедряются в судебную сферу.
Напомним, Узбекистан также внедряет новые правила для негосударственных судебно-экспертных организаций, упрощая их работу и регистрацию.