Uzbek Overseas Geology Company Afg‘onistonda uglevodorodlar, temir va mis rudalarini qidirishga qaratilgan keng ko‘lamli geologiya-qidiruv loyihasini boshladi. Ishlar Muhammad-Jandagar, Shamar va Ahmadobod bloklarida olib borilmoqda, bu yerda foydali qazilmalarning sezilarli zaxiralari aniqlanishi kutilmoqda.
Loyiha rasmiy ravishda Balx viloyati gubernatori o‘rinbosari Mavlavi Nurula Xodi Abu Idris va Uzbek Overseas Geology Company bosh direktori Xayit Omonov ishtirokida ochildi. Afg‘on tomoni bilan muzokaralar davomida kompaniya geologiya-qidiruv ishlarini olib borish va mamlakat hududida tadqiqotlarni davom ettirish uchun litsenziya oldi.
Loyiha O‘zbekiston uchun strategik ahamiyatga ega deb hisoblanadi: temir va misning yangi konlarini aniqlash xomashyo bazasini kengaytirish, shuningdek, Afg‘oniston bilan iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlash imkonini beradi. Ekspertlarning ta’kidlashicha, muvaffaqiyatli amalga oshirish xalqaro investitsiyalarni jalb qilishi va qo‘shma sanoat loyihalari uchun imkoniyatlar yaratishi mumkin.

Uzbek Overseas Geology Company приступила к масштабному геологоразведочному проекту в Афганистане, направленному на поиск углеводородов, железной и медной руды. Работы ведутся на блоках Мухаммад-Жандагар, Шамар и Ахмадобод, где предполагается выявление значительных запасов полезных ископаемых.
Официальное открытие проекта прошло с участием заместителя губернатора провинции Балх Мавлави Нурула Ходи Абу Идриса и генерального директора Uzbek Overseas Geology Company Хайита Омонова. В ходе переговоров с афганской стороной компания получила лицензию на проведение геологоразведочных работ и продолжение исследований на территории страны.
Проект рассматривается как стратегически важный для Узбекистана: выявление новых месторождений железа и меди позволит расширить сырьевую базу, а также укрепить экономическое сотрудничество с Афганистаном. Эксперты отмечают, что успешная реализация может привлечь международные инвестиции и создать возможности для совместных промышленных проектов.