Ucell va Korzinkadan soxta aksiyalar: firibgarlar o'zbekistonliklarning ma'lumotlarini o'g'irlamoqda
O‘zbekistonda «Ucell» va «Korzinka»dan aksiyalar niqobi ostida internet-firibgarlikning yangi sxemalari tarqalmoqda. Bu haqda Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi ogohlantirdi. Idora ma’lumotlariga ko‘ra, firibgarlar ijtimoiy tarmoqlarda soxta o‘yinlar va bonuslar haqida xabarlar tarqatib, fuqarolarning shaxsiy ma’lumotlarini olishga urinmoqda.
Bir holatda firibgarlar Telegram-botga o‘tib, shaxsiy ma’lumotlarni kiritishni taklif qilib, «Ucell»dan 3 oy bepul aloqa va’da qilmoqda. Boshqa birida esa «Korzinka»ning 30 yilligi munosabati bilan 5 ta kvartira va 300 million so‘mlik sertifikatning soxta o‘yinini tarqatmoqda, unda ishtirok etish uchun bot orqali o‘z ma’lumotlarini taqdim etish talab etiladi.
Idora fuqarolarni hushyor bo‘lishga va shubhali havolalar orqali shaxsiy ma’lumotlar, bank kartalari rekvizitlari va SMS-kodlarni kiritmaslikka chaqiradi. Bunday sxemalar ma’lumotlarni o‘g‘irlashga qaratilgan va moliyaviy yo‘qotishlarga olib kelishi mumkin.

Фейковые акции от Ucell и Korzinka: мошенники охотятся за данными узбекистанцев
В Узбекистане распространяются новые схемы интернет-мошенничества под видом акций от «Ucell» и «Korzinka». О проблеме предупредил Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей. По данным ведомства, злоумышленники публикуют в соцсетях ложные сообщения о розыгрышах и бонусах, чтобы получить персональные данные граждан.
В одном случае мошенники обещают 3 месяца бесплатной связи якобы от «Ucell», предлагая перейти в Telegram-бот и ввести личную информацию. В другом — распространяют фейковый розыгрыш 5 квартир и сертификата на 300 млн сумов к 30-летию «Korzinka», где для участия также требуется передать свои данные через бот.
Ведомство призывает граждан сохранять бдительность и не вводить персональные данные, реквизиты банковских карт и SMS-коды по сомнительным ссылкам. Подобные схемы направлены на кражу информации и могут привести к финансовым потерям.