Toshkentda Koreya Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchisi Von Do Yonning O'zbekiston iqtisodiyot va moliya vazirining birinchi o'rinbosari Ilhom Norqulov bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi. Muzokaralarda, shuningdek, Koreya elchixonasi vakillari va Iqtisodiyot va moliya vazirligining tegishli bo'linmalari rahbarlari ishtirok etdi.
Muhokamaning asosiy mavzusi iqtisodiyot va moliya sohasida ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish bo'ldi. Tomonlar O'zbekistonning iqtisodiy va moliya tizimiga sun'iy intellekt texnologiyalarini joriy etish imkoniyatlariga alohida e'tibor qaratdilar. Koreyalik sun'iy intellekt bo'yicha mutaxassislarni jalb qilish, shuningdek, moliyaviy boshqaruv samaradorligini oshirish uchun raqamli yechimlardan foydalanish ko'rib chiqilmoqda.
Bundan tashqari, g'aznachilik sohasida hamkorlik, shu jumladan Koreya Respublikasi Fiskal ma'lumot xizmati ekspertlari bilan tajriba almashish masalalari muhokama qilindi. Tomonlar demografik rivojlanish, mehnat bozorini baholash va aholining turmush darajasini prognoz qilish masalalariga ham to'xtalib o'tdilar. Uchrashuv yakunida ekspertlar hamkorligini davom ettirish va davlat moliyasini boshqarish tizimini modernizatsiya qilishga qaratilgan qo'shma loyihalarni amalga oshirish bo'yicha kelishuvga erishildi.

В Ташкенте прошла встреча Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Корея Вон До Ёна с первым заместителем министра экономики и финансов Узбекистана Илхомом Норкуловым. В переговорах также участвовали представители посольства Кореи и руководители профильных подразделений Министерства экономики и финансов.
Основной темой обсуждения стало расширение двустороннего сотрудничества в экономике и финансах. Особое внимание стороны уделили возможностям внедрения технологий искусственного интеллекта в экономическую и финансовую систему Узбекистана. Рассматривается привлечение корейских специалистов по ИИ, а также использование цифровых решений для повышения эффективности финансового управления.
Кроме того, обсуждалось сотрудничество в сфере казначейства, включая обмен опытом с экспертами Службы фискальной информации Республики Корея. Отдельно стороны затронули вопросы демографического развития, оценки рынка труда и прогнозирования уровня жизни населения. По итогам встречи достигнута договорённость продолжить экспертное взаимодействие и реализовать совместные проекты, направленные на модернизацию системы управления государственными финансами.