Toshkentda Koreya Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchisi Von Do Yonning O'zbekiston iqtisodiyot va moliya vazirining birinchi o'rinbosari Ilhom Norqulov bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi. Muzokaralarda, shuningdek, Koreya elchixonasi vakillari va Iqtisodiyot va moliya vazirligining tegishli bo'linmalari rahbarlari ishtirok etdi.
Muhokamaning asosiy mavzusi iqtisodiyot va moliya sohasida ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish bo'ldi. Tomonlar O'zbekistonning iqtisodiy va moliya tizimiga sun'iy intellekt texnologiyalarini joriy etish imkoniyatlariga alohida e'tibor qaratdilar. Koreyalik sun'iy intellekt bo'yicha mutaxassislarni jalb qilish, shuningdek, moliyaviy boshqaruv samaradorligini oshirish uchun raqamli yechimlardan foydalanish ko'rib chiqilmoqda.
Bundan tashqari, g'aznachilik sohasida hamkorlik, shu jumladan Koreya Respublikasi Fiskal ma'lumot xizmati ekspertlari bilan tajriba almashish masalalari muhokama qilindi. Tomonlar demografik rivojlanish, mehnat bozorini baholash va aholining turmush darajasini prognoz qilish masalalariga ham to'xtalib o'tdilar. Uchrashuv yakunida ekspertlar hamkorligini davom ettirish va davlat moliyasini boshqarish tizimini modernizatsiya qilishga qaratilgan qo'shma loyihalarni amalga oshirish bo'yicha kelishuvga erishildi.

A meeting was held in Tashkent between the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Korea, Won Do-yeon, and the First Deputy Minister of Economy and Finance of Uzbekistan, Ilkhom Norkulov. The negotiations were also attended by representatives of the Korean Embassy and heads of relevant departments of the Ministry of Economy and Finance.
The main topic of discussion was the expansion of bilateral cooperation in economics and finance. The parties paid special attention to the possibilities of introducing artificial intelligence technologies into the economic and financial system of Uzbekistan. The involvement of Korean AI specialists, as well as the use of digital solutions to improve the efficiency of financial management, are being considered.
In addition, cooperation in the field of treasury was discussed, including the exchange of experience with experts from the Fiscal Information Service of the Republic of Korea. Separately, the parties touched upon issues of demographic development, assessment of the labor market and forecasting the standard of living of the population. Following the meeting, an agreement was reached to continue expert interaction and implement joint projects aimed at modernizing the public finance management system.