Xalqaro reyting agentligi Sustainable Fitch O'zbekistonning eng yirik tog'-metallurgiya kompaniyalari – NGGMK va AGMKning barqaror rivojlanish reytinglarini «3» darajasida tasdiqladi. Shu bilan birga, korxonalarning yakuniy baholari o'sdi: NGGMKda ko'rsatkich 51 balldan 54 ballgacha, AGMKda esa 56 balldan 59 ballgacha oshdi.
Agentlik natijalarning yaxshilanishi barqaror rivojlanish strategiyalarini faol joriy etish va tog'-kon sanoatiga xos bo'lgan ekologik va ijtimoiy omillarni hisobga olish bilan bog'liqligini ta'kidladi. Xususan, NGGMK issiqxona gazlari emissiyasini kamaytirish va tabiiy resurslardan yanada oqilona foydalanish bo'yicha dasturlarni amalga oshirmoqda.
AGMK, o'z navbatida, ishlab chiqarishning uglerod sig'imini kamaytirishga va qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanishni kengaytirishga qaratilgan uzoq muddatli iqlim strategiyasini ishlab chiqmoqda. Ekspertlar, shuningdek, kompaniyalarda korporativ boshqaruvning yuqori darajasini ta'kidladilar, jumladan, shaffof moliyaviy hisobot, xavflarni va soliq majburiyatlarini samarali boshqarish, bu korxonalarning xalqaro bozorlardagi pozitsiyasini mustahkamlaydi.

Главные горно-металлургические гиганты Узбекистана усилили позиции в ESG-рейтингах
Международное рейтинговое агентство Sustainable Fitch подтвердило рейтинги устойчивого развития крупнейших горно-металлургических компаний Узбекистана — НГМК и АГМК — на уровне «3». При этом итоговые оценки предприятий выросли: у НГМК показатель увеличился с 51 до 54 баллов, а у АГМК — с 56 до 59 баллов.
В агентстве отметили, что улучшение результатов связано с активным внедрением стратегий устойчивого развития и учётом экологических и социальных факторов, характерных для горнодобывающей отрасли. В частности, НГМК реализует программы по снижению выбросов парниковых газов и более рациональному использованию природных ресурсов.
АГМК, в свою очередь, развивает долгосрочную климатическую стратегию, направленную на сокращение углеродоёмкости производства и расширение использования возобновляемых источников энергии. Эксперты также подчеркнули высокий уровень корпоративного управления в компаниях, включая прозрачную финансовую отчётность, эффективное управление рисками и налоговыми обязательствами, что укрепляет позиции предприятий на международных рынках.