O'zbekistonda xorijiy avtomobillarning oynalarini qoraytirish bo'yicha yig'im qoidalari o'zgartirildi
Endi faqat old yon oynalar uchun to'lash kerak bo'ladi
O‘zbekiston Adliya vazirligi xorijiy davlatlarning qoraytirilgan oynali yengil avtomobillarining vaqtinchalik kirishi va tranziti uchun yig‘imlarni undirish tartibiga o‘zgartirishlar kiritdi.
Yangi qoidalarga ko‘ra, orqa yoki orqa yon oynaning rangini o‘zgartirish uchun yig‘im endi olinmaydi va faqat mamlakatga kirishda yoki tranzitda old yon oynalar uchun hisoblanadi.
Xorijiy haydovchilarga qulaylik yaratish maqsadida «E-Transit» tizimida QR-kod orqali onlayn to‘lov imkoniyati joriy etildi, shu bilan birga bojxona postlaridagi kassalarda an’anaviy to‘lov saqlanib qoladi. Yangi choralar 2026-yil 4-martdan kuchga kirdi va xorijiy avtomobilchilarga protseduralarni soddalashtirishga, shuningdek, yig‘imlar undirish tizimining shaffofligi va qulayligini oshirishga qaratilgan.

The Ministry of Justice of Uzbekistan has introduced changes to the procedure for collecting fees for the temporary entry and transit of passenger cars with tinted windows from foreign countries.
According to the new rules, the fee is no longer charged for changing the color of the rear or rear side windows and is charged exclusively for the front side windows when entering or transiting through the country.
For the convenience of foreign drivers, the possibility of online payment via QR code in the "E-Transit" system has been introduced, while traditional payment at cash desks at customs posts is maintained. The new measures came into force on March 4, 2026 and are aimed at simplifying procedures for foreign motorists, as well as increasing the transparency and convenience of the fee collection system.