O'zbekistonning oltin-valyuta zaxiralari yangi tarixiy maksimumga erishdi va 77 milliard dollarni tashkil etdi. Bu ma'lumotlarni mamlakat Markaziy banki e'lon qildi. Bir oy ichida zaxiralar hajmi taxminan 2 milliard dollarga oshdi.
Ko'rsatkichning o'sishiga asosiy hissa qimmatbaho metallarning qimmatlashuvi bo'ldi. Bir oy oldin, fevral oyining yakunlariga ko'ra, mamlakatning xalqaro zaxiralari 75 milliard dollarga baholangan edi, ammo oltin narxlarining oshishi ularning qiymatini sezilarli darajada oshirdi.
Regulyator ma'lumotlariga ko'ra, zaxiralardagi oltinning fizik hajmi 13,1 million troy unsiyasiga yetdi. Uning umumiy qiymati 67,6 milliard dollarga baholanmoqda. Zaxiralarning valyuta qismi ancha kamroq va taxminan 8,8 milliard dollarni tashkil qiladi.

The country's gold and foreign exchange reserves updated their historical maximum
Uzbekistan's gold and foreign exchange reserves have reached a new historical maximum and amounted to $77 billion. This data was published by the country's Central Bank. In just one month, the volume of reserves increased by approximately $2 billion.
The main contribution to the growth of the indicator was made by the appreciation of precious metals. A month earlier, at the end of February, the country's international reserves were estimated at $75 billion, but the increase in gold prices significantly increased their value.
According to the regulator, the physical volume of gold in reserves reached 13.1 million troy ounces. Its total value is estimated at $67.6 billion. The currency part of the reserves is significantly smaller and amounts to about $8.8 billion.