2026-yilning dastlabki 2 oyida O‘zbekiston avtomobillar importini keskin oshirdi. Mamlakat Bojxona qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, import qilingan transport vositalarining umumiy qiymati 260,2 million dollarga yetdi, o‘tgan yili esa 79,8 million dollar bo‘lgan edi. Shunday qilib, ko‘rsatkich taxminan 3,3 barobarga oshdi.
Asosiy hissa yengil avtomobillar tomonidan ta’minlandi: ularning importi 76 million dollardan 256,2 million dollarga ko‘tarildi, bu 236 foizga o‘sishni anglatadi. Elektromobillar eng ta’sirli dinamikani namoyish etdi. Agar 2025-yilning yanvar-fevral oylarida mamlakatga 17,99 million dollarlik 1 556 ta shunday mashina olib kirilgan bo‘lsa, 2026-yilda umumiy qiymati 158,7 million dollarlik 9 698 ta mashina olib kirildi.
Benzinli avtomobillar importi unchalik o‘smadi: 55,95 million dollarlik 2 988 ta mashina, o‘tgan yili esa 55,88 million dollarlik 2 746 ta avtomobil. Gibridlar keskin sakrashni ko‘rsatdi — 70 tadan 1 249 tagacha avtomobil, ularning qiymati esa 2,16 million dollardan 41,2 million dollarga oshdi. Shuningdek, uzoq vaqt ichida birinchi marta dizel yengil avtomobillari olib kelindi — 343,8 ming dollarlik 5 ta mashina. Boshqa turdagi transport vositalari importi 6,7 foizga o‘sdi va 4,07 million dollarni tashkil etdi.

In the first 2 months of 2026, Uzbekistan sharply increased car imports. According to the country's Customs Committee, the total value of imported vehicles reached $260.2 million, compared to $79.8 million a year earlier. Thus, the indicator increased by approximately 3.3 times.
The main contribution was made by passenger cars: their imports increased from $76 million to $256.2 million, which corresponds to an increase of 236%. Electric vehicles showed the most impressive dynamics. If in January–February 2025, 1,556 such cars were imported into the country for $17.99 million, then in 2026 — already 9,698 units with a total value of $158.7 million.
Imports of gasoline cars increased slightly: 2,988 cars for $55.95 million against 2,746 cars for $55.88 million a year earlier. Hybrids showed a sharp jump — from 70 to 1,249 cars, and their cost increased from $2.16 million to $41.2 million. Also, for the first time in a long time, diesel passenger cars were imported — 5 cars for $343.8 thousand. Imports of other types of transport increased by 6.7%, to $4.07 million.