2026-yil yanvar oyida O‘zbekistonda 85,1 trillion so‘mlik sanoat mahsulotlari ishlab chiqarildi, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 7,8 foizga ko‘p, deb xabar beradi Davlat statistika qo‘mitasi ma’lumotlari.
Eng katta hissa Navoiy viloyati tomonidan qo‘shildi — 27,1 trillion so‘m, bu barcha hududlar orasida yetakchilikni ta’minladi. Ikkinchi o‘rinni Toshkent shahri 13,9 trillion so‘m bilan, uchinchi o‘rinni Toshkent viloyati 12,2 trillion so‘m bilan egalladi.
Boshqa hududlar orasida ko‘rsatkichlar ancha past: Andijon viloyati — 4,4 trillion so‘m, Samarqand viloyati — 3,8 trillion so‘m, Farg‘ona viloyati — 3,5 trillion so‘m, Buxoro viloyati — 3,2 trillion so‘m. Sanoatning eng kam hajmi Surxondaryo viloyatida qayd etildi — atigi 1,1 trillion so‘m, bu hududlar o‘rtasidagi farqni ta’kidlaydi.

In January 2026, Uzbekistan produced industrial products worth 85.1 trillion soums, which is 7.8% more than in the same period last year, according to the National Statistics Committee.
The largest contribution was made by the Navoi region — 27.1 trillion soums, ensuring leadership among all regions. The second place is occupied by the city of Tashkent with a figure of 13.9 trillion soums, the third — the Tashkent region with 12.2 trillion soums.
Among other regions, the indicators are significantly lower: Andijan region — 4.4 trillion soums, Samarkand region — 3.8 trillion soums, Fergana region — 3.5 trillion soums, Bukhara region — 3.2 trillion soums. The smallest volume of industry was recorded in the Surkhandarya region — only 1.1 trillion soums, which emphasizes the gap between the regions.