O'zbekiston tahlil markazlari delegatsiyasi 4-7 mart kunlari bo'lib o'tgan ishchi tashrif bilan Germaniyaga tashrif buyurdi. Sayohatda O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti, Xalqaro Markaziy Osiyo instituti va Taraqqiyot strategiyasi markazi vakillari ishtirok etdi. Berlinda ular Germaniya davlat tuzilmalari, jumladan, Bundestag, Federal kansler idorasi, Tashqi ishlar vazirligi va Federal iqtisodiyot va energetika vazirligi bilan bir qator muzokaralar o'tkazdilar.
Rasmiy uchrashuvlardan tashqari, Germaniyaning yetakchi tahlil markazlari va tadqiqot fondlari bilan ekspertlar muhokamasi va davra suhbatlari bo'lib o'tdi. Muloqot ishtirokchilari orasida Global jamoat siyosati instituti, Sharqiy Yevropa va xalqaro tadqiqotlar markazi, Germaniya xalqaro aloqalar kengashi, shuningdek, Fan va siyosat fondi, Karnegi xalqaro tinchlik uchun fondi, Berghof fondi, Konrad Adenauer nomidagi fond va Marshall fondi bor edi.
Muzokaralarning asosiy mavzusi global va mintaqaviy siyosat masalalari, shuningdek, Germaniyaning Markaziy Osiyo davlatlari bilan munosabatlarini rivojlantirish istiqbollari bo'yicha fikr almashish bo'ldi. Tomonlar Toshkent va Berlin o'rtasidagi siyosiy muloqotning yuqori sur'atini ta'kidladilar. Oxirgi 10 yil ichida tovar aylanmasi deyarli uch barobar ko'paydi va 2025 yil yakunlariga ko'ra 1,42 milliard dollarga yetdi, bunda Germaniya eksportining 55% dan ortig'i yuqori texnologiyali uskunalar va transportga to'g'ri keladi.

A delegation of Uzbek analytical centers visited Germany on a working visit, which took place from March 4 to 7. The trip was attended by representatives of the Institute for Strategic and Interregional Studies under the President of Uzbekistan, the International Institute of Central Asia, and the Development Strategy Center. In Berlin, they held a series of negotiations with German state structures, including the Bundestag, the Federal Chancellery, the Federal Foreign Office, and the Federal Ministry for Economic Affairs and Energy.
In addition to official meetings, expert discussions and round tables were held with leading analytical centers and research foundations in Germany. Among the participants in the dialogue were the Global Public Policy Institute, the Center for East European and International Studies, the German Council on Foreign Relations, as well as the Science and Politics Foundation, the Carnegie Endowment for International Peace, the Berghof Foundation, the Konrad Adenauer Foundation, and the Marshall Fund.
The main topic of negotiations was the exchange of views on global and regional politics, as well as the prospects for the development of relations between Germany and the countries of Central Asia. The parties noted the high dynamics of political dialogue between Tashkent and Berlin. Over the past 10 years, trade turnover has almost tripled and reached $1.42 billion at the end of 2025, with more than 55% of German exports to Uzbekistan accounted for by high-tech equipment and transport.