Qirg'iziston va O'zbekiston sanoat sohasidagi hamkorlikni kuchaytirib, qo'shma ishlab chiqarish loyihalariga e'tibor qaratmoqda. Bu haqda O'zbekistonning Qirg'izistondagi elchisi Saidikram Niyazxo'jayev ma'lum qildi. Uning so'zlariga ko'ra, ikki davlat iqtisodiyoti ko'p jihatdan bir-birini to'ldiradi, shuning uchun kooperatsiyani rivojlantirish ikki tomonlama munosabatlarning asosiy yo'nalishlaridan biriga aylanadi.
Diplomatning ta'kidlashicha, har bir davlat o'z resurslari va vakolatlariga ega, ular sherikka foydali bo'lishi mumkin. O'zbekiston sanoatining imkoniyatlari qirg'iz tomonini qiziqtirishi mumkin, Qirg'izistonning resurslari va salohiyati esa qo'shma loyihalarni amalga oshirish va ishlab chiqarishni rivojlantirish uchun talabga ega.
Hamkorlikning yaqqol misollaridan biri Qirg'izistonda Chevrolet avtomobillarini ishlab chiqarishdir. Niyazxo'jayevning so'zlariga ko'ra, o'tgan yili respublika hududida 3000 ga yaqin avtomobil ishlab chiqarilgan, ular allaqachon mamlakat ichida foydalanilmoqda. Loyiha xalqaro miqyosda ham e'tiborni tortdi: AQSh Mustaqillik kunini nishonlash paytida amerikalik elchi Qirg'iziston yo'llarida mahalliy ishlab chiqarilgan Chevrolet avtomobillarini ko'rishdan mamnun ekanligini ta'kidladi.

Узбекистан и Кыргызстан наращивают союз: уже выпускают тысячи автомобилей
Кыргызстан и Узбекистан усиливают промышленное сотрудничество, делая ставку на совместные производственные проекты. Об этом рассказал посол Узбекистана в Кыргызстане Саидикрам Ниязходжаев. По его словам, экономики двух государств во многом взаимодополняют друг друга, поэтому развитие кооперации становится одним из ключевых направлений двусторонних отношений.
Дипломат отметил, что каждая страна обладает собственными ресурсами и компетенциями, которые могут быть полезны партнёру. Возможности узбекской промышленности способны заинтересовать кыргызскую сторону, тогда как ресурсы и потенциал Кыргызстана также востребованы для реализации совместных проектов и развития производства.
Одним из наглядных примеров сотрудничества стало производство автомобилей Chevrolet в Кыргызстане. По словам Ниязходжаева, в прошлом году на территории республики выпустили около 3000 машин, которые уже используются внутри страны. Проект привлёк внимание и на международном уровне: во время празднования Дня независимости США американский посол отметил, что ему приятно видеть автомобили Chevrolet местного производства на дорогах Кыргызстана.