O'zbekistonda birinchi AESga yaqinlashilmoqda: loyiha MAGATE rahbari bilan muhokama qilindi
O‘zatom agentligi direktori Azim Ahmedxadjayev MAGATE bosh direktori Rafael Grossi bilan uchrashuv o‘tkazdi, unda tomonlar hamkorlikni rivojlantirish va atom energiyasidan tinchlik maqsadlarida foydalanish bo‘yicha yo‘l xaritasini amalga oshirishni muhokama qildilar. Muzokaralar davomida O‘zbekiston milliy yadro infratuzilmasini faol shakllantirayotgani va sohaga xalqaro standartlarga muvofiq ravishda rivojlantirayotgani ta’kidlandi.
2026-yilning ikkinchi yarmida rejalashtirilgan INIR follow-up missiyasiga tayyorgarlik alohida mavzu bo‘ldi. Agentlik ekspertlari Jizzax viloyatida birinchi atom elektr stansiyasi qurilishi loyihasining borishini baholashni rejalashtirmoqdalar. Grossining so‘zlariga ko‘ra, missiyaga tayyorgarlik yuqori darajada o‘tmoqda va mamlakat atom dasturini rivojlantirishning muhim bosqichiga aylanadi.
Shuningdek, tomonlar loyihaning amaliy bosqichini — Forish tumanida bo‘lajak AES maydonida beton ishlarining boshlanishini muhokama qildilar. MAGATE loyihani qo‘llab-quvvatlashni davom ettirishga tayyorligini tasdiqladi va o‘zbekistonlik mutaxassislarning agentlik ishida ishtirokini kengaytirishdan manfaatdor ekanligini bildirdi.

Первая АЭС в Узбекистане всё ближе: проект обсудили с главой МАГАТЭ
Директор агентства Узатом Азим Ахмедхаджаев провёл встречу с генеральным директором МАГАТЭ Рафаэль Гросси, на которой стороны обсудили развитие сотрудничества и реализацию дорожной карты по мирному использованию атомной энергии. В ходе переговоров отмечено, что Узбекистан активно формирует национальную ядерную инфраструктуру и развивает отрасль в соответствии с международными стандартами.
Отдельной темой стала подготовка к миссии follow-up INIR, запланированной на вторую половину 2026 года. Эксперты агентства планируют оценить ход реализации проекта строительства первой атомной электростанции в Джизакская область. По словам Гросси, подготовка к миссии проходит на высоком уровне и станет важным этапом развития атомной программы страны.
Также стороны обсудили практическую фазу проекта — начало бетонных работ на площадке будущей АЭС в Фаришский район. МАГАТЭ подтвердило готовность продолжать поддержку проекта и выразило заинтересованность в расширении участия узбекистанских специалистов в работе агентства.