O'zbekistonda birinchi AESga yaqinlashilmoqda: loyiha MAGATE rahbari bilan muhokama qilindi
O‘zatom agentligi direktori Azim Ahmedxadjayev MAGATE bosh direktori Rafael Grossi bilan uchrashuv o‘tkazdi, unda tomonlar hamkorlikni rivojlantirish va atom energiyasidan tinchlik maqsadlarida foydalanish bo‘yicha yo‘l xaritasini amalga oshirishni muhokama qildilar. Muzokaralar davomida O‘zbekiston milliy yadro infratuzilmasini faol shakllantirayotgani va sohaga xalqaro standartlarga muvofiq ravishda rivojlantirayotgani ta’kidlandi.
2026-yilning ikkinchi yarmida rejalashtirilgan INIR follow-up missiyasiga tayyorgarlik alohida mavzu bo‘ldi. Agentlik ekspertlari Jizzax viloyatida birinchi atom elektr stansiyasi qurilishi loyihasining borishini baholashni rejalashtirmoqdalar. Grossining so‘zlariga ko‘ra, missiyaga tayyorgarlik yuqori darajada o‘tmoqda va mamlakat atom dasturini rivojlantirishning muhim bosqichiga aylanadi.
Shuningdek, tomonlar loyihaning amaliy bosqichini — Forish tumanida bo‘lajak AES maydonida beton ishlarining boshlanishini muhokama qildilar. MAGATE loyihani qo‘llab-quvvatlashni davom ettirishga tayyorligini tasdiqladi va o‘zbekistonlik mutaxassislarning agentlik ishida ishtirokini kengaytirishdan manfaatdor ekanligini bildirdi.

Director of the Uzatom Agency Azim Akhmedkhadjaev held a meeting with IAEA Director General Rafael Grossi, where the parties discussed the development of cooperation and the implementation of the roadmap for the peaceful use of atomic energy. During the negotiations, it was noted that Uzbekistan is actively forming a national nuclear infrastructure and developing the industry in accordance with international standards.
A separate topic was the preparation for the follow-up INIR mission, scheduled for the second half of 2026. Agency experts plan to assess the progress of the construction project of the first nuclear power plant in the Jizzakh Region. According to Grossi, preparations for the mission are proceeding at a high level and will become an important stage in the development of the country's nuclear program.
The parties also discussed the practical phase of the project — the start of concrete works at the site of the future nuclear power plant in the Farish District. The IAEA confirmed its readiness to continue supporting the project and expressed interest in expanding the participation of Uzbek specialists in the agency's work.