Prezident Shavkat Mirziyoyev O'zbekistonda kiberjinoyatchilik va uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurashni kuchaytirish bo'yicha takliflar bilan tanishdi. Tashabbuslar qonunchilikni takomillashtirish, huquqbuzarliklar profilaktikasi samaradorligini oshirish va raqamli muhitni himoya qilishni kuchaytirishga qaratilgan.
Uchrashuvda taqdim etilgan ma'lumotlarga ko'ra, mamlakatda internetga kirish imkoniyati tez sur'atlar bilan kengayishda davom etmoqda. Foydalanuvchilar soni 31 milliondan oshdi, ulardan qariyb 14 millioni ijtimoiy tarmoqlardan faol foydalanmoqda. Shu bilan birga, raqamli muhitda jinoyatlar soni ham keskin oshdi: so'nggi 6 yil ichida kiberjinoyatlar bilan bog'liq murojaatlar soni 48 barobarga ko'paydi.
2025-yilda mamlakatda firibgarlikning 82 foizi va o'g'irlikning 76 foizi axborot texnologiyalari yordamida sodir etilgan. Fuqarolar va kompaniyalarga yetkazilgan umumiy zarar 2 trillion so'mdan oshdi. Hukumat moliyaviy piramidalar faoliyatini ham qo'shib, bunday jinoyatlar uchun javobgarlikni kuchaytirish zarur deb hisoblamoqda.
Shuningdek, fuqarolarning o'z nomiga rasmiylashtirilgan elektron to'lov vositalari, kriptohamyonlar, SIM-kartalar va akkauntlardan foydalanishi uchun shaxsiy javobgarligini kuchaytirish taklif etilmoqda. Bunday mablag'lar kiberjinoyatlarni sodir etish uchun ishlatilgan hollarda ma'muriy va jinoiy javobgarlikni joriy etish rejalashtirilgan.
Muhim axborot infratuzilmasini himoya qilishga alohida e'tibor qaratilmoqda. Kompaniyalarga axborot va kiberxavfsizlik talablariga rioya qilmaganlik uchun, hatto qoidabuzarlik zarar keltirmagan taqdirda ham, ma'muriy javobgarlik joriy etilishi mumkin. Masofaviy moliyaviy xizmatlarni faol taqdim etayotgan bank sektoriga alohida urg'u berilmoqda.

Власти Узбекистана ужесточат борьбу с киберпреступностью
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с предложениями по усилению борьбы с киберпреступностью и организованной преступностью в Узбекистан. Инициативы направлены на совершенствование законодательства, повышение эффективности профилактики правонарушений и усиление защиты цифровой среды.
По данным, представленным на встрече, доступ к интернету в стране продолжает быстро расширяться. Число пользователей уже превысило 31 млн человек, при этом около 14 млн активно используют социальные сети. Одновременно резко выросло и количество преступлений в цифровой среде: за последние 6 лет число обращений, связанных с киберпреступлениями, увеличилось в 48 раз.
В 2025 году 82% всех случаев мошенничества и 76% краж в стране были совершены с использованием информационных технологий. Общий ущерб, нанесенный гражданам и компаниям, превысил 2 трлн сумов. Власти считают необходимым ужесточить ответственность за подобные преступления, включая деятельность финансовых пирамид.
Также предлагается усилить личную ответственность граждан за использование зарегистрированных на их имя электронных платежных инструментов, криптокошельков, SIM-карт и аккаунтов. Планируется ввести административную и уголовную ответственность в случаях, когда такие средства применяются для совершения киберпреступлений.
Отдельное внимание уделяется защите критически важной информационной инфраструктуры. Компаниям могут ввести административную ответственность за несоблюдение требований к информационной и кибербезопасности, даже если нарушение не привело к ущербу. Особый акцент сделан на банковском секторе, который активно предоставляет дистанционные финансовые услуги.