O'zbekiston va Envision Samarqand viloyatida keng ko'lamli texnopark tayyorlamoqda
12-mart kuni O‘zbekiston Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligida vazir o‘rinbosari Ilzat Kasimovning Xitoyning Envision Energy kompaniyasining Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy rivojlanish bo‘yicha rahbari Chjan Syuan bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Tomonlar “Nurobod texnoparki” loyihasini, uning joriy holatini va tashabbusni amalga oshirishni jadallashtirish chora-tadbirlarini muhokama qildilar.
Asosiy e’tibor boshqaruv kompaniyasi ishini muvofiqlashtirish, muhandislik va kommunikatsiya infratuzilmasini qurish, shuningdek, xorijiy va mahalliy investorlarni jalb qilish uchun sharoit yaratishga qaratildi.
Muzokaralar yakunida ishtirokchilar loyihani birgalikda rivojlantirish, amaliy hamkorlikni kengaytirish va strategik sheriklikni mustahkamlashga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar, bu esa texnoparkning mintaqaning asosiy sanoat va texnologik rivojlanish markazlaridan biriga aylanishiga imkon beradi.

Узбекистан и Envision готовят масштабный технопарк в Самаркандской области
12 марта в Министерстве инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана прошла встреча заместителя министра Ильзата Касимова с руководителем по региональному развитию в Центральной Азии китайской компании Envision Energy Чжан Сюанем. Стороны обсудили проект «Нурабадский технопарк», его текущий статус и меры для ускорения реализации инициативы.
Основное внимание уделялось координации работы управляющей компании, строительству инженерной и коммуникационной инфраструктуры, а также созданию условий для привлечения как зарубежных, так и местных инвесторов.
По итогам переговоров участники подтвердили готовность развивать проект совместно, расширять практическое сотрудничество и укреплять стратегическое партнёрство, что позволит технопарку стать одним из ключевых центров промышленного и технологического развития региона.