O'zbekistonda hanuzgacha lotereyalar o'tkazish, tavakkalchilik elementlari bo'lgan onlayn o'yinlar va bukmekerlik idoralari faoliyati uchun litsenziyalar berilmagan. Bu haqda AKRA sohasini rivojlantirish boshqarmasi boshlig'i Asqarjon Zokirov ma'lum qildi. Uning so'zlariga ko'ra, kompaniyalardan arizalar kelib tushmoqda, ammo hozircha rasmiy ruxsat yo'q. Buning sababi - vijdonan bo'lmagan faoliyatning oldini olish va ijtimoiy himoyaga muhtoj fuqarolarni qimor o'yinlaridan himoya qilish choralari.
Sohani nazorat qilish uchun yagona davlat stavkalari va o'yinchilar reyestri yaratilmoqda, u ishga tushirishga tayyorgarlikning yakuniy bosqichida. Kompaniyalar litsenziyalashga qiziqish bildirmoqda, ammo ularga hujjatlarni tayyorlash va regulyatorning barcha talablariga rioya qilish uchun vaqt kerak.
Qimor o'yinlari va bukmekerlikni legallashtirish prezident Shavkat Mirziyoyevning 2024-yil aprel oyidagi farmoni bilan rasmiylashtirilgan. Litsenziyalar AKRA tomonidan besh yilgacha muddatga beriladi, rasmiylashtirish narxi 500 BHM (206 million so'm)ni tashkil etadi. Regulyator ayrim toifadagi fuqarolarning ishtirok etishiga cheklovlar o'rnatdi va o'yinlar o'tkazish qoidalarini buzganlik uchun yuridik shaxslarga jarimalar belgiladi.

The online casino and bookmaker market has not yet started in Uzbekistan
In Uzbekistan, licenses for lotteries, online games with elements of risk, and the operation of bookmaker companies have still not been issued. This was announced by the head of the department for the development of the crypto-asset sphere of the NAPM, Askarzhon Zakirov. According to him, applications from companies are being received, but there are no official permits yet. The reason is measures to prevent unfair activities and protect socially vulnerable citizens from gambling.
To control the industry, a Unified State Register of Bets and Players is being created, which is in the final stage of preparation for launch. Companies are showing interest in licensing, but they need time to prepare documents and comply with all the requirements of the regulator.
The legalization of gambling and bookmaking was formalized by a decree of President Shavkat Mirziyoyev in April 2024. Licenses are issued by the NAPM for a period of up to five years, the cost of registration is 500 BRV (206 million soums). The regulator has set restrictions on the participation of certain categories of citizens and provided for fines for legal entities for violating the rules of the games.