O‘zbekistonda 2025-yilda temir yo‘l transporti orqali 10,5 million yo‘lovchi tashilgan, deb xabar beradi Statistika agentligi. Taqqoslash uchun, 2000-yilda bu ko‘rsatkich 14,6 million kishini tashkil etgan — deyarli 4,1 millionga ko‘p.
So‘nggi 25 yil ichida tashish dinamikasi notekis bo‘ldi: o‘sish 2015-yilga kelib kuzatildi, o‘shanda yo‘lovchi oqimi 20,1 million kishiga yetdi, shundan so‘ng 2020-yilda 6,2 milliongacha keskin pasayish kuzatildi. Keyingi yillarda asta-sekin tiklanish boshlandi: 2021-yilda 7,9 million, 2024-yilda 9,8 million va 2025-yilda 10,5 million.
So‘nggi yillardagi o‘sishga qaramay, yo‘lovchi oqimi hali ham 2000-yillarning boshidagi darajaga yetgani yo‘q. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, qisqarish fuqarolarning transport afzalliklarining o‘zgarishi va muqobil transport turlarining rivojlanishi bilan bog‘liq.

Пассажиропоток железных дорог Узбекистана упал почти на треть
В 2025 году железнодорожным транспортом Узбекистана перевезено 10,5 млн пассажиров, сообщает Национальный комитет по статистике. Для сравнения, в 2000 году этот показатель составлял 14,6 млн человек — почти на 4,1 млн больше.
За последние 25 лет динамика перевозок была неравномерной: рост наблюдался к 2015 году, когда пассажиропоток достиг 20,1 млн человек, после чего последовал резкий спад до 6,2 млн в 2020 году. В последующие годы началось постепенное восстановление: 7,9 млн в 2021 году, 9,8 млн в 2024 году и 10,5 млн в 2025-м
Несмотря на рост последних лет, пассажиропоток всё ещё не достиг уровней начала 2000-х. Специалисты отмечают, что сокращение связано с изменением транспортных предпочтений граждан и развитием альтернативных видов перевозок.