O'zbekiston kosmosga katta qadamlar bilan chiqmoqda
O'zbekiston kosmik sanoatni rivojlantirishni faol ravishda jadallashtirmoqda va o'z texnologiyalariga tayanishga e'tibor qaratmoqda. "O'zbekkosmos" agentligi, deputatlar va olimlar ishtirokidagi davra suhbatida asosiy yo'nalishlar muhokama qilindi: kosmik yechimlarni iqtisodiyotga joriy etishdan tortib qonunchilik bazasini mustahkamlashgacha.
Hozirning o'zida masofadan zondlash ma'lumotlari qishloq xo'jaligi, suv resurslari, qurilishni nazorat qilish va favqulodda vaziyatlarga tezkor javob berishga yordam bermoqda.
Milliy sun'iy yo'ldoshni uchirish va birinchi o'zbek kosmonavtini tayyorlash kabi ulkan loyihalarga alohida e'tibor qaratilmoqda. Ushbu tashabbuslar nafaqat ilmiy salohiyatni mustahkamlashi, balki yoshlarning texnologiyalarga bo'lgan qiziqishini oshirishi, shuningdek, mamlakatning xalqaro maydondagi pozitsiyasini kuchaytirishi kerak. Kosmonavtning parvozi aniq ilmiy dastur bilan bog'lanishi rejalashtirilgan.
Rejalarda - pikselga 0,3 m gacha aniqlikdagi ikkita sun'iy yo'ldoshni birdaniga uchirish. Ular 500 km dan yuqori orbitada ishlaydi va sutkasiga 30 ming kv. km gacha suratga olishni ta'minlaydi. Ikkita apparatdan foydalanilganda, ma'lumotlarni yangilash oralig'i 40 soatgacha qisqaradi. Loyiha 3-4 yilga mo'ljallangan, bunda asosiy bosqichlar mahalliy mutaxassislar ishtirokida o'tkaziladi, boshqaruv markazi esa Toshkentda joylashtiriladi.

Uzbekistan is actively accelerating the development of the space industry and is betting on its own technologies. A round table with the participation of the "Uzbekcosmos" agency, deputies and scientists discussed key areas: from the introduction of space solutions in the economy to strengthening the legislative framework.
Already, remote sensing data helps to control agriculture, water resources, construction and respond quickly to emergency situations.
Special attention is paid to ambitious projects — the launch of a national satellite and the training of the first Uzbek cosmonaut. These initiatives should not only strengthen scientific potential, but also increase youth interest in technology, as well as strengthen the country's position in the international arena. The cosmonaut's flight is planned to be linked to a specific scientific program.
The plan is to launch two satellites at once with a resolution of up to 0.3 m per pixel. They will operate in orbit above 500 km, providing shooting up to 30 thousand square meters. km per day. When using two devices, the data update interval will be reduced to 40 hours. The project is designed for 3–4 years, with key stages taking place with the participation of local specialists, and the control center will be located in Tashkent.