O'zbekiston kosmosga katta qadamlar bilan chiqmoqda
O'zbekiston kosmik sanoatni rivojlantirishni faol ravishda jadallashtirmoqda va o'z texnologiyalariga tayanishga e'tibor qaratmoqda. "O'zbekkosmos" agentligi, deputatlar va olimlar ishtirokidagi davra suhbatida asosiy yo'nalishlar muhokama qilindi: kosmik yechimlarni iqtisodiyotga joriy etishdan tortib qonunchilik bazasini mustahkamlashgacha.
Hozirning o'zida masofadan zondlash ma'lumotlari qishloq xo'jaligi, suv resurslari, qurilishni nazorat qilish va favqulodda vaziyatlarga tezkor javob berishga yordam bermoqda.
Milliy sun'iy yo'ldoshni uchirish va birinchi o'zbek kosmonavtini tayyorlash kabi ulkan loyihalarga alohida e'tibor qaratilmoqda. Ushbu tashabbuslar nafaqat ilmiy salohiyatni mustahkamlashi, balki yoshlarning texnologiyalarga bo'lgan qiziqishini oshirishi, shuningdek, mamlakatning xalqaro maydondagi pozitsiyasini kuchaytirishi kerak. Kosmonavtning parvozi aniq ilmiy dastur bilan bog'lanishi rejalashtirilgan.
Rejalarda - pikselga 0,3 m gacha aniqlikdagi ikkita sun'iy yo'ldoshni birdaniga uchirish. Ular 500 km dan yuqori orbitada ishlaydi va sutkasiga 30 ming kv. km gacha suratga olishni ta'minlaydi. Ikkita apparatdan foydalanilganda, ma'lumotlarni yangilash oralig'i 40 soatgacha qisqaradi. Loyiha 3-4 yilga mo'ljallangan, bunda asosiy bosqichlar mahalliy mutaxassislar ishtirokida o'tkaziladi, boshqaruv markazi esa Toshkentda joylashtiriladi.

Узбекистан выходит в космос по-крупному
Узбекистан активно ускоряет развитие космической отрасли и делает ставку на собственные технологии. На круглом столе с участием агентства «Узбеккосмос», депутатов и ученых обсуждались ключевые направления: от внедрения космических решений в экономику до усиления законодательной базы.
Уже сейчас данные дистанционного зондирования помогают контролировать сельское хозяйство, водные ресурсы, строительство и оперативно реагировать на чрезвычайные ситуации.
Особое внимание уделено амбициозным проектам — запуску национального спутника и подготовке первого узбекского космонавта. Эти инициативы должны не только укрепить научный потенциал, но и повысить интерес молодежи к технологиям, а также усилить позиции страны на международной арене. Полет космонавта планируют связать с конкретной научной программой.
В планах — запуск сразу двух спутников с разрешением до 0,3 м на пиксель. Они будут работать на орбите выше 500 км, обеспечивая съемку до 30 тыс. кв. км в сутки. При использовании двух аппаратов интервал обновления данных сократится до 40 часов. Проект рассчитан на 3–4 года, при этом ключевые этапы пройдут с участием местных специалистов, а центр управления разместят в Ташкенте.