Kichik blok - ulkan pul: Rosatom O'zbekistonda AES qurilishining effektini baholadi
Loyiha Rossiya kompaniyalariga 2 trillion rublgacha olib kelishi va minglab ish o'rinlarini yaratishi mumkin
Rosatom rahbari O‘zbekistonda AES maydonchasida hatto bitta kichik energiya blokining qurilishi ham Rossiya korxonalarini 2 trillion rublgacha bo‘lgan buyurtmalar bilan ta’minlashini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, loyiha pudratchilarning keng doirasini — ham xususiy, ham davlat ishtirokidagi pudratchilarni jalb qiladi.
Bandlik nuqtai nazaridan, gap taxminan Rossiyada 1 mingta ish o‘rni haqida ketmoqda. Shu bilan birga, iqtisodiy effekt yanada yuqori baholanmoqda: kiritilgan mablag‘lar qurilish bosqichida 1,5 gacha va stansiyani ishlatish davrida 2 gacha bo‘lgan multiplikator bilan qaytishi mumkin.
Shunday qilib, loyiha nafaqat energetika tashabbusi, balki sanoat va iqtisodiyot uchun yirik drayver sifatida ham ko‘rib chiqilmoqda, u korxonalarning uzoq muddatli yuklanishini va tegishli tarmoqlarning o‘sishini ta’minlay oladi.
Rosatom va O‘zatom qo‘shimcha bitim imzoladi, bu O‘zbekistonda bo‘lajak atom stansiyasining konfiguratsiyasini qayta ko‘rib chiqadi. Hujjat kombinatsiyalangan sxemaga o‘tishni mustahkamlaydi: loyiha bitta maydon doirasida ham kichik, ham yirik energiya bloklarini birlashtiradi.

Глава Росатом заявил, что строительство даже одного малого энергоблока на площадке АЭС в Узбекистане обеспечит российским предприятиям заказы объёмом до 2 трлн руб. По его словам, проект задействует широкий круг подрядчиков — как частных, так и с государственным участием.
С точки зрения занятости речь идёт примерно о 1 тыс. рабочих мест в России. При этом экономический эффект оценивается ещё выше: вложенные средства могут возвращаться с мультипликатором до 1,5 на этапе строительства и до 2 — в период эксплуатации станции.
Таким образом, проект рассматривается не только как энергетическая инициатива, но и как крупный драйвер для промышленности и экономики, способный обеспечить долгосрочную загрузку предприятий и рост смежных отраслей.
Росатом и Узатом подписали дополнительное соглашение, которое пересматривает конфигурацию будущей атомной станции в Узбекистане. Документ закрепляет переход к комбинированной схеме: проект объединит как малые, так и крупные энергоблоки в рамках одной площадки.