Kichik blok - ulkan pul: Rosatom O'zbekistonda AES qurilishining effektini baholadi
Loyiha Rossiya kompaniyalariga 2 trillion rublgacha olib kelishi va minglab ish o'rinlarini yaratishi mumkin
Rosatom rahbari O‘zbekistonda AES maydonchasida hatto bitta kichik energiya blokining qurilishi ham Rossiya korxonalarini 2 trillion rublgacha bo‘lgan buyurtmalar bilan ta’minlashini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, loyiha pudratchilarning keng doirasini — ham xususiy, ham davlat ishtirokidagi pudratchilarni jalb qiladi.
Bandlik nuqtai nazaridan, gap taxminan Rossiyada 1 mingta ish o‘rni haqida ketmoqda. Shu bilan birga, iqtisodiy effekt yanada yuqori baholanmoqda: kiritilgan mablag‘lar qurilish bosqichida 1,5 gacha va stansiyani ishlatish davrida 2 gacha bo‘lgan multiplikator bilan qaytishi mumkin.
Shunday qilib, loyiha nafaqat energetika tashabbusi, balki sanoat va iqtisodiyot uchun yirik drayver sifatida ham ko‘rib chiqilmoqda, u korxonalarning uzoq muddatli yuklanishini va tegishli tarmoqlarning o‘sishini ta’minlay oladi.
Rosatom va O‘zatom qo‘shimcha bitim imzoladi, bu O‘zbekistonda bo‘lajak atom stansiyasining konfiguratsiyasini qayta ko‘rib chiqadi. Hujjat kombinatsiyalangan sxemaga o‘tishni mustahkamlaydi: loyiha bitta maydon doirasida ham kichik, ham yirik energiya bloklarini birlashtiradi.

The head of Rosatom stated that the construction of even one small power unit at the nuclear power plant site in Uzbekistan will provide Russian enterprises with orders worth up to 2 trillion rubles. According to him, the project will involve a wide range of contractors — both private and with state participation.
From the point of view of employment, we are talking about approximately 1 thousand jobs in Russia. At the same time, the economic effect is estimated even higher: the invested funds can be returned with a multiplier of up to 1.5 at the construction stage and up to 2 during the operation of the station.
Thus, the project is considered not only as an energy initiative, but also as a major driver for industry and the economy, capable of providing long-term loading of enterprises and growth of related industries.
Rosatom and Uzatom signed an additional agreement, which revises the configuration of the future nuclear power plant in Uzbekistan. The document consolidates the transition to a combined scheme: the project will combine both small and large power units within the same site.