Toshkentda 2 million aholiga mo'ljallangan yangi megapolisning bir qismiga aylanadigan "Buyuk Ipak yo'li" kompleks madaniy-ijtimoiy markazining keng ko'lamli loyihasi taqdim etildi. Prezident Shavkat Mirziyoyev Yangi Toshkent hududida qurilish rejalari bilan tanishdi: 32 gektar maydonda turar joy va tijorat binolari, mehmonxonalar, ta'lim va madaniy muassasalar, shuningdek, zamonaviy jamoat joylari paydo bo'ladi.
Loyiha konsepsiyasi Buyuk Ipak yo'li tsivilizatsiyalariga bag'ishlangan tematik kvartallarni o'z ichiga oladi. "O'zbekiston" kvartali arxitektura, ko'chalar va jamoat joylari orqali mamlakat tarixi, madaniyati va qadriyatlarini namoyish etadi. Muzeylarga alohida e'tibor qaratilgan: Imom Moturidiy tematik muzeyi, "Yetti pir" zali bilan Bahauddin Naqshbandiy ilmiy-innovatsion muzeyi va zamonaviy ko'rgazma dizayniga ega bo'lgan Temuriylar tarixi davlat muzeyini yangilash rejalashtirilgan.
Tashabbusning asosiy maqsadi - zamonaviy madaniy va ta'lim infratuzilmasini yaratish, sayyohlarni jalb qilish, milliy tarixni ilmiy asosda ommalashtirish va Toshkentning mintaqaviy madaniy markaz sifatidagi rolini mustahkamlash. Prezident loyihani ma'qulladi va uni izchil amalga oshirishni topshirdi.

A large-scale project of the integrated cultural and public center "Great Silk Road" has been presented in Tashkent, which will become part of a new metropolis with 2 million residents. President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the construction plans on the territory of New Tashkent: residential and commercial buildings, hotels, educational and cultural institutions, as well as modern public spaces will appear on 32 hectares.
The concept of the project includes thematic quarters dedicated to the civilizations of the Great Silk Road. The "Uzbekistan" quarter will demonstrate the history, culture and values of the country through architecture, streets and public areas. Special attention is paid to museums: a thematic museum of Imam Moturidi, a scientific and innovative museum of Bahauddin Naqshbandi with the "Yetti Pir" hall and an updated State Museum of the History of the Timurids with a modern exhibition design are planned.
The main goal of the initiative is to create a modern cultural and educational infrastructure, attract tourists, popularize national history on a scientific basis and strengthen the role of Tashkent as a cultural center of the region. The President approved the project and instructed to ensure its consistent implementation.