Toshkentda 2 million aholiga mo'ljallangan yangi megapolisning bir qismiga aylanadigan "Buyuk Ipak yo'li" kompleks madaniy-ijtimoiy markazining keng ko'lamli loyihasi taqdim etildi. Prezident Shavkat Mirziyoyev Yangi Toshkent hududida qurilish rejalari bilan tanishdi: 32 gektar maydonda turar joy va tijorat binolari, mehmonxonalar, ta'lim va madaniy muassasalar, shuningdek, zamonaviy jamoat joylari paydo bo'ladi.
Loyiha konsepsiyasi Buyuk Ipak yo'li tsivilizatsiyalariga bag'ishlangan tematik kvartallarni o'z ichiga oladi. "O'zbekiston" kvartali arxitektura, ko'chalar va jamoat joylari orqali mamlakat tarixi, madaniyati va qadriyatlarini namoyish etadi. Muzeylarga alohida e'tibor qaratilgan: Imom Moturidiy tematik muzeyi, "Yetti pir" zali bilan Bahauddin Naqshbandiy ilmiy-innovatsion muzeyi va zamonaviy ko'rgazma dizayniga ega bo'lgan Temuriylar tarixi davlat muzeyini yangilash rejalashtirilgan.
Tashabbusning asosiy maqsadi - zamonaviy madaniy va ta'lim infratuzilmasini yaratish, sayyohlarni jalb qilish, milliy tarixni ilmiy asosda ommalashtirish va Toshkentning mintaqaviy madaniy markaz sifatidagi rolini mustahkamlash. Prezident loyihani ma'qulladi va uni izchil amalga oshirishni topshirdi.

В Ташкенте представлен масштабный проект комплексного культурно-общественного центра «Великий Шелковый путь», который станет частью нового мегаполиса на 2 миллиона жителей. Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с планами строительства на территории Нового Ташкента: на 32 гектарах появятся жилые и коммерческие здания, гостиницы, образовательные и культурные учреждения, а также современные общественные пространства.
Концепция проекта включает тематические кварталы, посвящённые цивилизациям Великого Шелкового пути. Квартал «Узбекистан» будет демонстрировать историю, культуру и ценности страны через архитектуру, улицы и общественные зоны. Особое внимание уделено музеям: запланированы тематический музей Имама Мотуриди, научно-инновационный музей Бахауддина Накшбанди с залом «Етти пир» и обновлённый Государственный музей истории Тимуридов с современным выставочным дизайном.
Главная цель инициативы — создать современную культурную и образовательную инфраструктуру, привлечь туристов, популяризировать национальную историю на научной основе и укрепить роль Ташкента как культурного центра региона. Президент одобрил проект и поручил обеспечить его последовательное воплощение.