Prezident Shavkat Mirziyoyev Yangi Toshkentdagi keng ko'lamli musiqali favvoralar majmuasi loyihasi bilan tanishdi. Zamonaviy jamoat joylarini yaratish shahar muhitining qulayligini oshirish, sayyohlarni jalb qilish va poytaxtning madaniy salohiyatini rivojlantirishga qaratilgan. Majmua qariyb 8 gektar maydonni egallaydi, suv, musiqa va yorug'lik shousi zonasi esa 1,5 gektarni tashkil etadi.
Markaziy element - balandligi 232 metrgacha bo'lgan super favvora va diametri 100 metr bo'lgan suzuvchi platforma bo'ladi. Loyihada 360 graduslik proyeksiyalar uchun radiusi 185 metr bo'lgan dumaloq suv ekrani, lazer effektlari, dinamik suv kompozitsiyalari va er osti ikki qavatli binoda joylashgan zamonaviy texnik infratuzilma ko'zda tutilgan.
Suv havzasi atrofida tashrif buyuruvchilar uchun qulaylik yaratadigan yashil zonalar va xizmat ko'rsatish ob'ektlari paydo bo'ladi. Majmua shaharning yangi diqqatga sazovor joyiga, festivallar, madaniy tadbirlar va bayram shoulari, shu jumladan Mustaqillik kuniga bag'ishlangan tadbirlar uchun maydonga aylanadi.

Суперфонтан с высотой струи до 232 метров. Новый Ташкент готовится к водному шоу мирового уровня
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом масштабного музыкального фонтанного комплекса в Новом Ташкенте. Создание современных общественных пространств направлено на повышение комфортности городской среды, привлечение туристов и развитие культурного потенциала столицы. Комплекс займёт около 8 гектаров, при этом зона шоу воды, музыки и света составит 1,5 гектара.
Центральным элементом станет суперфонтан с высотой струи до 232 метров и плавучая платформа диаметром 100 метров. В проекте предусмотрен круговой водный экран радиусом 185 метров для 360-градусных проекций, лазерные эффекты, динамичные водные композиции и современная техническая инфраструктура, размещённая в подземном двухэтажном здании.
Вокруг водоёма появятся зелёные зоны и объекты обслуживания, обеспечивающие удобство посетителей. Комплекс станет новой достопримечательностью города, площадкой для фестивалей, культурных мероприятий и праздничных шоу, включая мероприятия, приуроченные к Дню независимости.